ABD-Çin rekabeti bağlamında yapay zekâ teknolojisinin uluslararası güvenliğe etkisi
The effects of artificial intelligence technology on international security in the context of US-China competition
- Tez No: 691899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
1950'lerde başlayan yapay zekâ çalışmaları dönem dönem ülkelerin gündemlerini meşgul etse de yapay zekânın 2000'li yıllara kadar dünya çapında büyük bir etki yarattığını söylemek isabetli değildir. 21. yüzyılda artan yapay zekâ araştırmaları ile birlikte, yapay zekâ teknolojisinin güvenlik konularıyla ilişkisini irdeleyen çalışmalar ortaya çıkmıştır. Uluslararası ilişkiler ve güvenlik bağlamında yapay zekâ teknolojisinin günümüzde önem giderek arttığı gözlenmektedir. Yapay zekâ teknolojisinin kullanım yelpazesinin genişliği ülkelerin yapay zekâya olan ilgilerini arttırmalarını zaruri hale getirmiştir. Bu çalışmada yapay zekâ teknolojisinde yaşanan gelişmelerin uluslararası güvenliğe etkisi uluslararası ilişkiler ve güvenlik kuramları bağlamında ele alınmıştır. Yapay zekânın dönüştürücü etkisi ülkeleri dijital çağa girdiğimiz bu süreçte yeni strateji ve güvenlik pozisyonları almaya itmektedir. ABD-Çin arasındaki çok boyutlu bir rekabetin varlığı yapay zekâ özelinde de tüm hızıyla varlığını sürdürmektedir. Bu bağlamda, konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına ABD-Çin rekabeti, sağlıklı sonuçlara ulaşabileceğimiz bir karşılaştırma sunmuştur. Bu çalışmada yapay zekânın askeri alanda kullanımının silahlanma yarışını nasıl etkilediği, uluslararası güç dengesine etkisi olup olmadığı ve güvenlikleştirildiği iddia edilen bir kavram olarak yapay zekâ teknolojisinin ABD-Çin arasındaki rekabet özelinde uluslararası güvenliği nasıl etkilediği sorularına uluslararası ilişkiler ve güvenlik teorileri minvalinde bütüncül bir yaklaşımla yanıt aramak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although artificial intelligence studies that started in the 1950s occupied the agenda of countries from time to time, it is not correct to say that artificial intelligence had a great impact on the world until the 2000s. With the increasing artificial intelligence researches in the 21st century, studies have emerged that examine the relationship of artificial intelligence technology with security issues. It is observed that the importance of artificial intelligence technology in the context of international relations and security is increasing day by day. The wide range of use of artificial intelligence technology has made it necessary for countries to increase their interest in artificial intelligence. In this study, the effects of developments in artificial intelligence technology on international security are discussed in the context of international relations and security theories. The transformative effect of artificial intelligence pushes countries to take new strategy and security positions in this process that we enter the digital age. The existence of a multidimensional rivalry between the USA and China continues at full speed in the case of artificial intelligence. In this context, in order to better understand the subject, the US-China rivalry has presented a comparison that we can reach healthy results. In this study, answers were sought with a holistic approach in the context of international relations and security theories to the questions of how the use of artificial intelligence in the military field affects the arms race, whether it has an effect on the international balance of power, and how artificial intelligence technology, as a concept claimed to be securitized, affects international security, in particular the competition between the USA and China.