Binalarda uygulanan ısı yalıtım malzemelerinin performans karşılaştırması ve maliyet analizi- adana örneği
Comparison of performance and cost analysis of the thermal insulation materials for buildings - adana sample
- Tez No: 691924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Enerji gereksinimi Dünya genelinde her geçen gün artmaktadır. Isı yalıtım uygulamaları enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Çalışma kapsamında, Adana ilinde bulunan iki katlı örnek bir konut projesinin ısı yalıtım hesapları yapılmış ve yalıtım malzemelerinin yalıtım performansları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, ısı yalıtım malzemeleri ilk yatırım maliyeti ve geri ödeme dönemi açısından da değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, uygulama maliyetleri en fazla olan ısı yalıtım sistemleri sırasıyla; taş yünü, gaz beton, XPS ve EPS yalıtımlı sistemler olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globally, the energy need has been increasing day by day. Thermal insulation has helped the energy to be used in the most efficient way. Within the scope of this study, the thermal insulation calculations of a sample two storey house project in Adana have been done and the obtained performance results have been compared to each other. Additionally, the thermal insulation materials have been evaluated with regards to the initial investment cost and the pay off time. Consequently, the thermal insulation systems with the highest installation costs are respectively; stone wool, gas concrete, XPS and EPS.