Modelling and analysis of a dc electric spring with z-source DC-DC converter
Z-kaynak DA-DA dönüştürücülü da elektrik yayının modellenmesi ve analizi
- Tez No: 691923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, yenilenebilir enerji kaynaklarından beslenen bir Doğru Akım (DA) mikrogrid geliştirilmiş ve sunulmuştur. DA mikro şebeke üzerindeki gerilimi kararlı halde tutabilmek, yenilenebilir enerji kaynaklarının kesikli üretiminden dolayı oluşan gerilim dalgalanmalarını bertaraf edebilmek için sisteme bir DA Elektrik Yayı (DCES) uygulanmıştır. Sistem giriş gücündeki gerilim dalgalanmaları seri bağlanmış olan kritik olmayan yük ve DA elektrik yayı kolunda sönümlendirilir. Kritik yük üzerinde kararlı DA gerilimini sürdürebilmek için, kritik olmayan yük üzerindeki güç kalitesinden feragat edilebilir. DA elektrik yayı, kaynak tarafındaki gerilimi sürekli takip eder ve gerekli olan gerilimi yarım köprü DA-DA dönüştürücü ve Z-kaynak dönüştürücü yardımıyla akü grubu tarafından üretir. Z-kaynak dönüştürücünün temel avantajı yüksek seviye gerilim kazancı ve düşük akü maliyetidir. Sistem MATLAB/Simulink ile modellenmiş ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a DC-Microgrid that is supplied from renewable energy sources (RESs) is developed and presented. To keep the DC-Microgrid voltage stable, a DC Electric Spring (DCES) is applied to model to remove voltage fluctuations due to intermittent generation of Renewable Energy Sources. The fluctuating voltage of the system input power is absorbed by the series connected Non-Critical Load and DC Electric Spring branch. In order to maintain a stable DC voltage for Critical Load, the voltage quality on Non-Critical Load can be sacrificed. DC Electric Spring tracks the supply side voltage continuously and generates required voltage from battery bank thanks to Half-Bridge DC-DC Converter and Z-Source Converter.The key advantage of Z-Source Converter is the high level voltage gain and satisfies low battery bank costs. System is modelled in MATLAB/Simulink and simulation results are presented.