Derin öğrenme yöntemi ile yüzeyel EMG işaretlerini sınıflandırarak dirsek eklemi için pozisyon kestirimi
Position estimation for elbow joint by classification of surface EMG signals with deep learning methods
- Tez No: 691927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CABBAR VEYSEL BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kasların hareket bilgisini barındıran yüzeyel elektromiyografi (sEMG) işaretlerinin sınıflandırılması, rehabilitasyon amaçlı sistemlerde doğala yakın bir çalışma düzeni elde etmede kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, üst ekstremite biceps ve triceps kaslarının sEMG sinyalleri, bir Derin Öğrenme yöntemi olan Uzun Kısa Vadeli Bellek (LSTM) yapay sinir ağı ile sınıflandırılarak dirsek eklem açısı tahmini yapılmıştır. LSTM modeli sEMG işaretinin değişken ortalama değerini ve kılıf tepe değerini kullanarak iyi bir doğruluk elde etmiş, başarılı ve etkin bir şekilde dirsek eklemi açı tahmini yapmıştır. Sonuçlar, işaretin özniteliklerini kullanan Çok Katmanlı Algılayıcı'nın (MLP) dirsek eklem açı tahmini ile kıyaslanmıştır. Tasarlanan LSTM modeli, hesaplama açısından daha etkin bir şekilde, MLP kadar yüksek doğruluk elde ederek dirsek eklemi açı tahmini yapabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Classification of surface electromyography (sEMG) signals, which contain movement information of muscles, are used to achieve a natural working order in systems for rehabilitation. In this thesis, sEMG signals of upper extremity biceps and triceps muscles were classified with Long Short Term Memory (LSTM) artificial neural network which is a Deep Learning method, in order to estimate elbow joint angle. LSTM model successfully and effectively made elbow joint angle estimation by obtaining high accuracy using varying average value and envelope peak value of sEMG. The results are compared with the elbow joint angle estimation of the Multi-Layer Sensor (MLP) which uses the attributes of the sEMG signals. The designed LSTM model has shown that it can estimate elbow joint angle more effectively in terms of calculation, by obtaining accuracy as high as MLP.