Agricultural structure and production problems faced in middle Shabelle region of Somalia
Somali'nin orta Shabele bölgesinde tarımsal yapı ve üretimde karşılaşılan sorunlar
- Tez No: 691929
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı Somali'nin Orta Shabelle bölgesinde tarımsal yapı ve üretimde karşılaşılan sorunları Jawhar ve Bal'ad ilçeleri referans alınarak belirlemektedir. Bu sorunlar agronomik ve Sosyoekonomik olarak kategorize edebilir. Bu çalışmada tanımlayıcı bir anket araştırma tasarımı kullanılmıştır. Somali'nin Orta Shabelle bölgesindeki Jawhar ve Bal'ad ilçelerinden seçilen 138 çiftçilri ulaşan bir örnektir. Birincil veri toplamak için kullanılan ana araç ankettir. Toplanan veriler uygun bir istatistik programıyla analiz edildi ve verilen yazılımın frekansları ve yüzdeleri kullanılarak analiz edildi. Bu çalışmada Somalının örta Shabelle bölgesindeki Jawhar ve Bal'ad ilçelerindeki çiftçilerin karşılaşılan agronomik sorunların uygun ve kaliteli melezler eksikliği., Zararlılar ve hastalıklar sorunları, Su sıkıntısının ve sulama kanalların eksikliği olduğunu ortaya çıkardı. Çiftçilerin tarımsal yapının ve üretimini etkileyen sosyoekonomik sorunlar finansal sorunlar, devlet teşviklerinin olmaması, yayım ve araştırma hizmetlerinin olmamasıdır. Be nedenle bu çalışmada devlet kurumları ve STKları çiftçilere bu sorunları çözme yollarında yardımcı olması ve çiftçilere tarımsal üretimlerin artırması için teşvikler sağlamaları gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to identify agricultural structure and production problems faced in Middle Shabelle region of Somalia with the reference of Jawhar and Bal'ad districts. These problems can be categorized into agronomic and socio-economic problems. The study was employed descriptive survey research design. A sample of 138 farmers selected from Jawhar and Bal'ad districts in Middle Shabelle region of Somalia. The main instrument used for primary data collection was questionnaire. The collected data was analyzed by proper statistical program by using frequencies and percentages. This study discovered that lack of proper and good quality hybrids, pests and disease, shortage of water and lack of irrigation channels was the main agronomic problems faced in farmers of Jawhar and Bal'ad districts in Middle Shabelle of Somalia. The socio-economic problems influencing agricultural structure and production of the farmers are financial problems, lack of government incentives and lack extension and research services. This study thus recommended that government agencies and NGO's should be assist the farmer's ways to deal these problems and should provide farmers incentives to enhance their agricultural production.