Olive tree crown detection, delineation and counting by using image processing techniques
Görüntü işleme teknikleri kullanarak zeytin ağaçlarının tespit edilmesi, resmedilmesi ve sayımının yapılması
  1. Tez No: 691930
  2. Yazar: OMAR ALI ABBAS AL-TEKREETI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İHA'lar, uydu tabanlı uzaktan keşfi geliştirmek için hızla gelişmektedir ve artmaktadır. İHA (İnsansız Hava Aracı) uzaktan algılama ve düşük yüksekliktan uzaktan algılama (DYUA) uygulamaları çevrede önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez, bu çalışmada önerilen algoritmalar ile“zeytin ağaçlarının”tespiti ve sayılması için DYUA'ın tarımda kullanımını göstermektedir. RGB kamera tarafından elde edilen görüntü , algılama ve saymanın işlenmesi; Dijital Görüntü İşleme teknikleri ve Makine Öğrenimi algoritmaları kullanılarak yapılmıştır. Daha iyi sonuçlar elde etmek için çeşitli yöntemler önceden oluşturulmuş. İlk yöntemde zeytin ağaçlarını tespit etmek için Eşit Olmayan Aydınlatma Düzeltme, Gauss filtresi, Standart Sapma filtresi ve Dairesel Hough Dönüşümü (DHD) kullanılmıştır. İkinci yöntemde Histogram Eşitleme (HE), Ortalama, Medyan ve Wiener filtrelerini kullanılmıştır. Üç denetimsiz makine öğrenme algoritması (Kümeleme tekniği), K-ortalamaları, Bulanık C-ortalamaları (BCO) ve Beklenti Maksimizasyonu (BM) algoritmaları ve Morfolojik İşlemlerdir. Sonra Dairesel Hough Dönüşümü, üçüncü yöntemde ise Denetimli makine öğrenimi algoritmaları (Sınıflandırma) kullanılmıştır. K-En Yakın Komşu, Doğrusal Ayırım Analizi ve Destek Vektör Makinesi'dir.
Özet (Çeviri)
UAVs are rapidly improving and increasing to enhance satellite based remote discovery. UAV (Unmanned Aerial Vehicle) remote sensing and low altitude remote sensing (LARS) applications play a significant role in the environment. This thesis shows the utilization of LARS in agriculture especially in the farming for detection and counting the“olive trees”by the proposed algorithms in this study. The image acquired by RGB camera and the processing of detection and counting was by utilizing Digital Image Processing techniques and Machine Learning algorithms. Several methods preformed to get better results, the first method utilized Uneven Illumination Correction, Gaussian filter, Standard Deviation filter and Circular Hough Transform (CHT) to detect olive trees. The second method utilized Histogram Equalization (HE), Mean, Median, and Wiener filters with 3 unsupervised machine learning algorithms (Clustering technique) are K-means, Fuzzy C–means (FCM), and Expectation Maximization (EM) algorithms and Morphological Operations then Circular Hough Transform. The third method implemented supervised machine learning algorithms (Classification) are K-Nearest Neighbor, Linear Discriminant Analysis, and Support Vector Machine.