Ayak bileği ve ayak tabanı ligamentlerinden 'Tibionavicular', 'Tibiocalconear', 'Calconeofibular' ve 'Plantare Longum'un mekanik özelliklerinin mukayeseli incelenmesi
Comparative analysis of mechanical properties of the ankle and the sole ligaments 'Ligamentum Tibionavicular', 'Ligamentum Tibiocalcenoar', 'Ligamentum Calconeofibular' and 'Ligamentum Plantare Longum'
  1. Tez No: 69193
  2. Yazar: NUSRET RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HİKMET ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Ayak bileği ligamentterinin ve bir adet ayak tabanı ligamentinin mekanik özelliklerini belirlemek amacı ile insan kadavralarından alınan dört farklı ligament (Tibiocalcanear,- Tibionavicular, Calcaneofibular ve Plantar Ligamentler) Instron universal Mekânîk Test rCîhazT ite mekanik deneylere tabi tutuldu. Ligamentler kadavralardan alındıktan sonra, deney aşamasına kadar formaldehitte saklandı. Ligamentler tek yönlü çekme deneyine tabi tutuldu. Bu esnada ligamentin;“Gerilme-Şekil Değişimi”münasebeti, elastisite modülü, yükün uzama değişimine oranı ve deneyler esnasında ligamentte absorbe edilen enerji miktarları, Instron Mekanik Test Cihazının çene hızında ani değişmeler (strain-rate) yapılarak incelenmiştir. Deneyler esnasında ligamentlerin farklı bölümlerinin hareket özelliklerini incelemek için her ligamentin üzerine, çini mürekkebi ile matris şeklinde noktalar konulmuştur. Bu noktaların; yükleme ve çene hızlarındaki ani değişmeler (strain-rate) esnasındaki hareketleri incelenmiştir. Ligamentlerin mekanik özelliklerini belirlemek için her ligamente en az bir, en çok yedi periyotta (“Yükleme-Boşaltma”devresi) yük uygulanmıştır. Bu periyotları takiben, ligamentlerin kopma noktasını belirlemek amacı ile kopma meydana gelinceye kadar yük uygulamaya devam edilmiştir. vııDeneyleri bilahare analiz edebilmek için deneyler video kamera ile kayda alınmıştır. Kayda alınan deneyler daha sonra özel bilgisayar programları ile analiz edilmiştir. Bu veriler neticesinde ligamentlerin;“Gerilme-Şekil Değişimi”hali, elastisite modülü, yükün uzama değişimine oranı ve deneyler esnasında ligamentte absorbe edilen enerji miktarları Instron Mekanik Test Cihazının çene hızındaki ani hız değişimlerinde incelenmiştir. Ligamentlerin mekanik özellikleri, gerilme, şekil değişimi, elastisite modülü, Yükün uzama değişimine oranı ve deneyler esnasında ligamentte absorbe edilen enerji miktarları, her bir ligament için farklı olarak tesbit edilmiştir. Yükleme-yük boşaltma esnasında çene hızındaki ani değişmeler, ligamentlerin“Gerilme- Şekil Değişimi”eğrilerinin eğiminde belirgin artışlara ve azalmalara yol açmıştır. Matris elemanlarının hareketleri incelendiğinde; Instron Universal Mekanik Test Cihazının çene hızındaki ani hız değişimleri ve dönüşümü olmayan hasar (kopma) anındaki hareketleri anizotropik bir malzeme özelliği gösterdiği tesbit edilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
COMPARATIVE ANALYSIS OF MECHANICAL PROPERTIES OP THE ANKLE AND THE SOLE LIGAMENTS“LİGAMENTUM TİBİONAVİCULARİSnI ”LİGAMENTUM TİBİOCALCANEARİS“, ”LİGAMENTUM CALCANEOFİBULARE“ AND ”LİGAMENTUM PLANTARE LONGl|MM ABSTRACT Four different ankle ligaments obtained from human cadavers were kept in a formaldehyde (10%) solution until mechanical testings run by using Instron Universal Mechanical Testing Machine. Addition to the conventional tensile test, periodic loadings under load control were applied. Prior all the tests run, on each ligament a matrix type of markings by using Chinese ink were created, so that, not only bulk mechanical properties, properties of individual different parts of ligaments have been obtained aş a function of stressings, strainings and time, results obtained from matrix mentioned are directly related with the anisotropic properties ligaments. To be able to analyze of what experiments provided, a computer program was prepared. During experiment a video camera connected to computer was used to record the data which were analyzed after experiment run. Monotic loading- unloading cycles showed that sudden strain rate changes change stiffness of ligaments and the area of hysteresis loop decreases with cycles. Movements of the elements of matrix is no linearly depended. It is observed that quantitative values of the all changes of the experimental parameters are not same; thus all the ligaments studied have highly anisotropic structure. IX