Profesyonel Türk futbolunda yönetim (Menejerlik) uygulaması yaklaşımı
Practical approach of management (Managerial) in the Turkish professional football
  1. Tez No: 69192
  2. Yazar: EKREM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
VI ÖZET PROFESYONEL TÜRK FUTBOLUNDA YÖNETİM (MENEJERLİK) UYGULAMASI YAKLAŞIMI Derleme yöntemiyle gerçekleştirilen bu araştırmada, Türkiye Futbol Federasyonu ve Profesyonel Türk futbol kulüplerinin tarihi geçmişi ve bugünkü durumları, Avrupa futbolunda önde gelen bazı ülke kulüplerinin mevcut yapıları ve^ yönetim şekilleri incelenmiş ve kulüp ve sporcu menajerlik uygulamaları mevcut kanun ve yönetmelikler içersinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Profesyonel Futbol'da uygulanan yönetim ve menejerlik uygulamaları, konuyla ilgili mevcut kanun ve yönetmelikler faydalı ve zararlı yönleriyle ortaya konulmuş ve uygulamada yaşanan gerçekler ile karşılaştırılarak somut öneriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Profesyonel Türk futbolunda yönetim alanında yeniliklerin olması gerektiği ve mevcut kanun ve yönetmeliklerin bugünkü durumu yansıtmadığı ortaya çıkarılarak, yapılması gereken değişiklikler öneriler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY PRACTICAL APPROACH OF MANAGEMENT (MANAGER) IN THE PROFESSIONAL TURKISH FOOTBALL In the following study, which has been developed through an extensive research and compilation of information, the status of Turkish Football, Soccer Federation, Association and the Turkish Professional Football Clubs in the past and in the present, ^organizational^nd inanagement rstTüctüres orsome of the leading European Football Clubs have been discussed, and an attempt has been made to evaluate the interactions between clubs and sports agents within the existing applicable laws and regulations. In the study, the current laws and regulations, which govern the management and agency practices in Professional Football, have been looked at in detail. The positive and negative results which would be caused by the application of existing laws and regulations have been demonstrated by presenting real cases, and, veritable suggestions which have been derived from the results of these real cases have been presented. The study demonstrates that the current laws and regulations which govern the Professional Turkish Football are neither adequate nor reflective of the current situation. The study further determines that changes are required in the governance of Professional Turkish Football and finally, it presents suggestions as to what sort of changes are required to be made in the laws and regulations that govern Professional Football in Turkey.