Seyhan havzası örneğinde kış rekreasyon alanı belirlemede uzaktan algılama ve CBS tabanlı model geliştirme
Developing a GIS and remote sensing based model to determine winter recreation areas in the case of seyhan basin
- Tez No: 691932
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Seyhan üst havzasında kış için uygun rekreasyonel alanların belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, kış rekreasyonu için oldukça önemli bir bileşen olan doğal kar örtüsünün zamansal ve yersel dağılım tahminleri, Uzaktan Algılama ve CBS yöntemlerinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, alan kullanım uygunluk haritaları ile birlikte kullanılan optik ve radar veri setleri ile potansiyel alanların uygunluklarının saptanması için Uzaktan Algılama ve CBS tabanlı bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, çok kriterli analiz yöntemleri kullanılarak oluşturulan haritalarla kayak pistleri tesis edilebilmesi için başlangıç, orta ve profesyonel düzeyde uygun alanlar belirlenmiştir. Daha sonra bu alanlar kapsamında yer alan alt havza örneğinde süreç tabanlı J2000 hidrolojik model yaklaşımı kullanılarak kar örtüsü bileşenleri tahmin edilmiştir. Belirlenen bu alanlarda radar veri seti (2016-2020) kullanılarak interferometri yöntemi ile kar kalınlıklarının (Aralık-Ocak) kış dönemi içerisindeki değişimlerine bakılarak alanda karın düzenli bir yoğunluk ve hacimde kalıcılığı test edilmiştir. Sonuç verileri üretilirken önem derecesi yüksek olan kar faktöründen uygun alanların belirlenmesinde daha fazla yararlanılmıştır. Ayrıca söz konusu alanların sürdürülebilir kullanımları için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine suitable winter recreational areas in the upper basin of Seyhan, temporal and spatial distribution of snow cover as a major component of winter recreation was estimated using Remote Sensing and GIS methods. For this purpose, optical and radar data sets were used together with land suitability maps to develop GIS and Remote Sensing based model. In addition, suitable areas to establish ski runs for beginner, intermediate and professional level users were determined and mapped using multi-criteria analysis. Then, snow cover components were estimated using the process-based J2000 hydrological model approach in the sub-basin scale in the study area. The changes in snow thicknesses (December-January) during the winter period were assessed using the radar data set (2016-2020) and interferometry for density and volume of snow in the region. The snow factor, which has the highest importance, was used as the major determining factor to map the appropriate areas. Additionally, suggestions were developed for the sustainable use of these areas.