Application of bootstrap techniques in regression models
Bootstrap yönteminin regresyon modellerinde uygulanması
- Tez No: 691933
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUDE REVAN ÖZKALE ATICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çoklu doğrusal regresyon doğası gereğince, açıklayıcı değişkenler doğrusal ilişkili olduğunda regresyon parametrelerinin en küçük kareler tahmini yanlış işarette olma eğilimindedir ve büyük varyansa sahiptir. Bu tür anormal etkileri ortadan kaldırmak için, bu sorunu azaltan veya tamamen ortadan kaldıran bazı yararlı teknikler vardır. Önyargılı tahmin yöntemleri bu yöntemlerin örnekleridir. Aslında, bu çalışma, bu yöntemlerin, özellikle de bootstrap yönteminin yararlılığını tanımlamayı ve gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma aynı zamanda güven aralığı seviyelerini belirlerken en iyi k seçim yöntemini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bootstrap yöntemini kullanmanın avantajı, bu yöntemin araştırmacının yeniden örnekleme yoluyla mevcut olandan yeni bir veri kümesi oluşturmasına izin vermesidir. Öte yandan, ridge tahmin edicilerinin ortalama kare hatalarını en aza indirmeyi amaçlayan k seçim metotları, bootstrap yöntemine kıyasla dezavantajlara sahiptir. Bu çalışmanın amacı, ridge tahmin edici ve bootstrap aracılığı ile çoklu doğrusal regresyon ile ilgili mevcut literatürü tanımlamak, k seçim yöntemini ve güven aralığı seviyeleri üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak kapsamlı bootstrap ve simülasyonlar sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the nature of multiple linear regression, the least squares estimation of regression parameters when explanatory variables are linearly related tends to be in the wrong sign and has large variance. To eliminate these kinds of abnormal effects, there are some useful techniques which reduce or totally eliminates this problem. Biased estimation methods are examples of these methods. In fact, this study aims to identify and observe the usefulness of these methods, particularly the bootstrap method. Furthermore, this study also aims to identify the best the k selection method while determining confidence interval levels. The advantage of using the bootstrap method is that this method enables the researcher to produce new data set from the existing one via resampling it. On the other hand, k selection methods, which aim to minimize the mean square errors of the ridge estimators, have drawbacks when compared to the bootstrap method. The purpose of this study is to identify the existing literature on multiple linear regression via both ridge estimator and bootstrap, provide a comprehensive bootstrap study and simulations via considering the k selection method and its effects on confidence interval levels.