Dişlisazancik - Aphanius danfordii (Boulenger, 1890)'nin Hirfanli Baraj Gölü'ndeki Kırşehir-Türkiye) populasyonunun üreme ve büyüme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of reproduction and growth properties of killifish - Aphanius danfordii (Boulenger, 1890) population in Hirfanli Dam Lake (Kirsehir-Turkey)
- Tez No: 270334
- Danışmanlar: PROF. DR. F. GÜLER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İçsularımızda dağılım gösteren türlerin yaşam döngülerinin, biyolojik özelliklerinin ve ekosistemdeki rollerinin sayısal veriler ışığında belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmada Kızılırmak Havzası ve Seyhan Nehri üst havzasında yayılış gösteren endemik bir tür olan Aphanius danfordii'nin Hirfanlı Baraj Gölü'ndeki populasyonunun büyüme ve üreme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Nisan 2008-Nisan 2009 tarihleri arasında aylık periyotlarla arazi çalışmaları yapılmış ve toplam 2252 örneğin boy, ağırlık ve eşeyleri saptanmış, bu örneklerin de 509 tanesi kesilerek gonadları alınmıştır. İncelenen örneklerin boy, ağırlık, yaş ve eşey dağılımları, boy-ağırlık, yaş-ağırlık ve yaş-boy ilişkileri ile kondisyon faktörü ve von Bertalanffy büyüme parametreleri ortaya konmuştur. Yakalanan örneklerin total boyları 12,91-68,67 mm, ağırlıkları 0,035-6,993gr arasında değişmektedir. Boy-ağırlık ilişkisi denklemi populasyon geneli için W=4x10??L3,441 olarak belirlenmiş olup pozitif allometrik büyümeyi işaret etmektedir. Her iki eşey için de en az 0 en fazla V yaşına ait bireyler bulunmuştur. Populasyonun E:D oranı 1:1,21 olup bu oran mevsimsel ve yaş sınıfına bağlı olarak önemli varyasyon göstermektedir. Gonadosomatik indeks ve gonad gelişiminden elde edilen verilere göre populasyonun üreme döneminin Mayıs-Eylül ayları gibi uzunca bir süreyi kapsadığı belirlenmiştir. Kesintili yumurta bırakan bu türde ayrıca yumurta verimliliğinin de yaş ile birlikte üstel olarak arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the life cycles of our inland water species, their biological properties and ecological roles in the light of quantitative data. This study aims to determine the growth and reproduction properties of Killifish - Aphanius danfordii (BOULENGER, 1890) population in Hirfanlı Dam Lake. In this scope, totally 2252 fish samples were collected monthly bases from Hirfanlı Dam Lake, from April 2008 to March 2009 and their length, weight and sex were determined, 509 of this sample were dissected and their gonads were removed and weighted. The distribution of length, weight, age and sex, length-weight, age-length, age-weight relationships, condition factor of the population and the von Bertalanffy growth parameters of the specimens were examined. The length and weight of the examined specimens range between 12.91 and 68.67 mm; 0.035 and 6.993 g, respectively. The equation of the length-weight relationship was found as W=4x10??L3,441 for overall population, this figure indicates positive allometric growth. Minimum 0 and maximum V age is found for both sexes. The male:female ratio of the population is 1:1.21 and this ratio shows significant seasonal and age class variation. It is determined from the data obtained by gonad development and gonadosomatic index that spawning period of the population covers a long period from May to September. In this batch-spawner species, also, it is determined that fecundity increases exponentially with age.