Travmatik osteoartrit oluşturulmuş ratlarda bitkisel karışım ürününün nlrp3 inflamazom yanıtı üzerine etkisi
The effect of herbal blend product on nlrp3 inflammasome response in traumatic osteoarthritis induced rats
- Tez No: 691935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Post-travmatik osteoartrit (PTOA), eklemlerin travmatik olgular sonucu hasar alması sonrasında akut veya kronik olarak şekillenir. NLRP3 inflammazomu kaspaz-1 aktivasyonu yolağıyla IL-1β ve IL-18 proenflamatuvar sitokinleri aktive ederek, makrofaj infiltrasyonunu uyarmakta ve yangısal cevabı hızlandırmaktadır. PTOA tedavisinde inflamatuvar yanıtı azaltmak için birçok bitkisel karışım ürünü kullanılmaktadır. Sunulan çalışmada, ratlarda non-invaziv yolla modellenen PTOA'ya karşı, bitkisel karışım ürününün eklem hasarına bağlı inflamazom aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, sağlıklı ve erişkin Wistar Albino ırkı 40 adet rat (6-8 haftalık) rastgele olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Gruplar, Kontrol (n=8), Post-travmatik Osteoartirit [P] (n=8), Bitkisel Ürün [H] (n=8), 3 Hafta Osteoartirit + 3 Hafta Bitkisel Ürün [3P+H] (n=8) ve P + 3 Hafta Bitkisel Ürün [6P+H] (n=8) şeklinde oluşturuldu. Üç haftalık deney süresi sonunda hayvanlardan elde edilen serumlardan ELİSA yöntemi ile NLRP3 ve IL-1β, IL-18 sitokin seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Post-traumatic osteoarthritis (PTOA) acutely or chronically occurs related to traumatic joint injuries. The NLRP3 inflammasome accelerates inflammatory response and macrophage infiltration by activated IL-1β and IL-18 pro-inflammatory cytokines through the caspase-1 pathway. Various herbs and herbal blends are used to reduce the inflammatory response for treatment of PTOA. It was aimed to investigate the effects of herbal blend product against PTOA related inflammasome activity in the non-invasively induced knee joint damaged rats by this study. For this purpose, 40 healthy and adult Wistar Albino rats (6-8 weeks old) were randomly divided into 5 groups. The groups are consisted as control (n = 8), post-traumatic osteoarthritis [P] (n = 8), herbal product [H] (n = 8), 3 weeks of osteoarthritis + 3 weeks of herbal product [3P + H] (n = 8 ) and P + 3 weeks herbal product [6P + H] (n = 8). NLRP3 and IL-1β, IL-18 cytokine levels were measured by ELISA method from the sera at the end of the three-weeks experimental period. The NLRP3 and IL-1β levels were not shown any difference among groups.