Malign ve benign over tümörlü hastalar ile platin sensitif ve dirençli over kanserli hastalarda metabolomik biyobelirteçlerin araştırılması
Investigation of metabolomic biomarkers for detection of benign and malign ovarian tumors and platinum-sensitive and platinum-resistant ovarian cancer
  1. Tez No: 691936
  2. Yazar: EVREN ÇAĞLAR EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmada, over kanseri hastalarda platin direncine sahip olanların önceden belirlenerek alternatif tedavi protokolünün zaman kaybedilmeden başlatılması, over kanserinin erken teşhisi, kanserli hastaların benign tümörlerden ayırt edilmesini kolaylaştıracak metabolomik biyobelirteçlerin tespiti, belirlenen biyobelirteçlerin tanımlanması, doğrulanması ve metabolik yolakların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, platin dirençli over kanserli hastalar, platin sensitif over kanserli hastalar, benign tümörlü hastalar ve sağlıklı kontrollerin idrar ve serum örnekleri GC-MS kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler tek değişkenli, çok değişkenli ve ROC analizleri sonrasında doğrulanarak biyobelirteçler belirlenmiş ve sonrasında metabolik yolak analizleri yapılmıştır. Platin dirençli ve sensitif over kanseri hastaların idrar ve serum örneklerinde yapılan metabolomik çalışmalarda R2Y, Q2, AUC, sensitivite ve spesifite değerleri sırasıyla 0,85, 0,545, 0,844, %91,30, %81,08 ve 0,570, 0,206, 0,743, %77,78, %74,28 olarak bulunmuştur. Malign ve benign tümörlü hastaların idrar ve serum örneklerinde yapılan metabolomik analizlerde R2Y, Q2, AUC, sensitivite ve spesifite değerleri sırasıyla 0,719, 0,482, 0,887, %83,50, %92,53 ve 0,488, 0,091, 0,843, %79,54, %79,00 olarak belirlenmiştir. Over kanserinin erken teşhisine yönelik çalışmalarda malign grubu hastalar ile sağlıklı kontrollerin idrar ve serum örnekleri karşılaştırılmış olup R2Y, Q2, AUC, sensitivite ve spesifite değerleri sırasıyla 0,870, 0,773, 0,987, %91,75, %97,18 ve 0,809, 0,748, 0,990, %93,18, %96,77 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine ovarian cancer patients with platinum resistance for alternative treatment protocols by using metabolomics methodologies. Moreover, early diagnosis of ovarian cancer and differentiation of cancer patients from benign tumors were also aimed to determine by metabolomic biomarkers. The defined biomarkers were identified and validated. Metabolomic pathways related to group separations were also specified. Urine and serum samples of platinum resistant ovarian cancer, platinum sensitive ovarian cancer, benign tumor and healthy controls were analyzed using GC-MS. The biomarkers were verified after univariate, multivariate and ROC analysis. Finally, metabolomic pathway analyzes were performed. R2Y, Q2, AUC, sensitivity and specificity values of platinum resistant and sensitive ovarian cancer patients' serum and urine samples were 0.85, 0.545, 0.844, 91.30%, 81.08 and 0.570, 0.206, 0.743, 77.78%, 74.28%, respectively. Metabolomic analyses performed in urine and serum samples of patients with malignant and benign tumors yielded results of R2Y, Q2, AUC, sensitivity and specificity values as 0.719, 0.482, 0.887, 83.50%, 92.53% and 0.488, 0.091, 0.843, 79.54%, 79.00%, respectively. According to urine and serum samples of malignant patients and healthy controls, R2Y, Q2, AUC, sensitivity and specificity values were found as 0.870, 0.773, 0.987, 91.75%, 97.18% and 0.809, 0.748, 0.990, 93.18%, 96.77%, respectively.