Göksu Deltası detaylı temel toprak haritasının revizyonu ve güncel toprak veri tabanının oluşturulması
Revision of Göksu Delta detailed basic soil map and creation of current soil database
  1. Tez No: 691944
  2. Yazar: EMRE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Göksu Deltası'nda, geçen 30 yıl içerisinde dinamik toprak özelliklerindeki değişimin araştırılması ve yerleşim yerlerindeki büyümelerinin boyutlarının belirlenmesinin amaçlandığı çalışmada, 1988 yılında yapılan Silifke Ovası detaylı toprak haritası güncellenmiş ve sayısal veri tabanı oluşturulmuştur. Çalışmada, 1988 yılında yapılan detaylı toprak haritasının Netcad programı ile sayısallaştırma ve veri tabanı oluşturma çalışması yapılarak, arazinin dinamik toprak özelliklerinden tuzluluk, pH ve drenaj problemi olan alanlar belirlenmiştir. Farklı düzeyde tuzluluk ve drenaj sorunu bulunan haritalama birimleri ve çevresindeki haritalama birimlerinden temsili bozulmuş toprak örnekleri alınmış, drenaj problemi olan yerlerde drenaj sınıfları kontrol edilmiştir. Ayrıca güncel uydu verisi kullanılarak yerleşim yerleri sınırları toprak haritası üzerinde yeniden belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda değişen toprak özellikleri raporlanıp Netcad programı ile güncel veri tabanı oluşturularak yeni toprak haritası hazırlanmıştır. Çalışma alanında tarım arazilerinin toplam alanı (yerleşim ve sanayi bölgeleri toprak serilerinden çıkarıldıktan sonraki alan) 16076,8 ha'dan, 1466,2 ha azalış ile 15410,6 ha alana gerilemiştir. Yerleşim ve sanayi bölgeleri toplam alanı 1269,5 ha'dan, 874,4 ha artış ile 2143,9 ha alana yükselmiştir. Tuzluluk sorunu bulunan alanlar 1949,4 ha'dan, 1397,9 ha azalış ile 551,5 ha alana, drenaj sorunu bulunan alanlar 5115,5 ha'dan, 4156,9 ha azalış ile 958,6 ha alana gerilemiştir. 1988 yılından günümüze yapılan ıslah çalışmalarının drenaj sorunu olan ve tuzluluk içeren alanların azalmasına neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study aiming to investigate the changes in the dynamic soil characteristics in the last 30 years in the Göksu Delta and to determine the size of the growth in the settlements, the detailed soil map of the Silifke Plain in 1988 was updated and a soil database was created. In the study, by digitizing the earlier detailed soil map of 1988 with the Netcad program and creating a database, areas having salinity and drainage problems were determined. The representative soil samples were taken from mapping units which have different levels of salinity and drainage problems and their surrounding mapping units on the basis of horizon, and drainage classes were checked by the field observations. In addition, the boundaries of the settlements were redefined on the soil map by using up-to-date satellite data. As a result of the study, the changed soil properties were reported and a new soil map was prepared by creating an updated soil database with the Netcad program. The total area of the agricultural lands in the study area (after excluding the settlement and industrial lands from the soil maps) decreased from 16076.8 ha to 15410.6 ha with a decrease of 1466.2 ha. The total area of residential and industrial zones increased from 1269.5 ha to 2143.9 ha with an increase of 874.4 ha. Areas with salinity problems decreased from 1949.4 ha to 551.5 ha with a decrease of 1397.9 ha, areas with drainage problems decreased from 5115.5 ha to 958,6 ha with a decrease of 4156,9 ha. It has been determined that the reclamation projects carried out since 1988 have provided decrement in areas with drainage and salinity problems.