Cbs kullanılarak Çeşneli Deresi'nin taşkın risk analizi
Flood risk analysis of Çeşneli stream by using gis
  1. Tez No: 691945
  2. Yazar: SAYGIN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Taşkın risk analizi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Son yıllarda bu konu üzerindeki çalışmalar coğrafi bilgi sistemleri etrafında yoğunlaşmıştır. Taşkın riskinin belirlenmesinde genel olarak kullanılan hesaplamalar açık kanal hesabı temel alınarak yapılmaktadır. Bu çalışmada sayısal haritaların elde edilip istenen verilerin model olarak aktarılmasından sonra Hec-Ras paket programı ile Bir boyutlu analizi yapılmış olup Doğu Akdeniz Havzası içerisinde yer alan Çeşneli deresi alt havzasında taşkın risk analizi sonuçları ortaya koyulmuştur. Mersin iline ait sayısal haritalardan Netcad programı kullanılarak raster veriler elde edilmiş, Hec-Ras programında analizler yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda elde edilen veriler taşkın risk haritaları oluşturulmak üzere kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various methods are used for flood risk analysis. In recent years, studies on this topic have focused on geographic information systems. Generally used calculations for determining flood risk are based on open channel flow. After obtaining the digital maps and transferring the desired data as a model, one dimensional analysis was performed with Hec-Ras package program. In this study, flood risk analysis was carried out on Çeşneli Stream in the Eastern Mediterranean Basin. Digital maps of Mersin province were obtained by using Netcad software and raster data were obtained and transferred to Hec-Ras. The data obtained as a result of the analyzes were used to create flood risk maps.