Comparison of gene expression profiles between high and low dose isoniazid resistance in multidrug resistant mycobacterium tuberculosis
Çoklu ilaç dirençli mycobacterium tuberculosis complex suşlarında yüksek ve düşük doz izoniazid direnci arasındaki gen ifade profillerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 691947
  2. Yazar: HASSAN THAMER SHATUB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tüberküloz (TB), Mycobacterium tuberculosis kompleksinin (MTBC) neden olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki en eski ciddi enfeksiyon hastalıklarından biridir. Bu çalışmanın amacı, sırasıyla düşük (0,1 μg / ml) ve yüksek (0,4 μg / ml) INH dozlarının MDR ve duyarlı M. tuberculosis kompleks suşları üzerindeki etkisini 18 eflux pompası geni üzerindeki ekspresyon seviyelerini araştırarak görmektir. polA, Pan-sensitive izolatlara kıyasla ilacın iki farklı dozdaki etkinliğini görmek için bir Housekeeping geni olarak kabul edildi. Buna ek olarak, M. tuberculosis kompleks izolatlarında eflux pompası gen ekspresyon seviyeleri ile katG, rpoB, inhA ve oxyR-ahpC olmak üzere dört gen üzerindeki mutasyonlar arasındaki ilişkiyi araştırmak. Üç grup hassas izolatlarla karşılaştırılırken izolatların % 100'ünde efflux pompası genlerinden Rv0849, Rv1634, mmpl 13a, mmpl 13b, stp, Rv3239c, emrB ve Rv2994 genlerinden sekizinin aşırı eksprese edildiği, ancak anlamlı olmadığı bulundu. Bu üç grup arasındaki farklılıklar, rpoB, katG ve inhA genleri üzerinde mutasyonlara sahip izolatların% 100'ünün aşırı eksprese edildiğini de bulduk.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis (TB) is one of the oldest serious infection disease in developing countries caused by Mycobacterium tuberculosis complex (MTBC). The aim of the current study is to see the effect of low (0.1 μg/ml) and high (0.4 μg/ml) doses of INH respectively on MDR and sensitive M. tuberculosis complex strains by investigating the expression levels on 18 efflux pump genes. polA was considered as a housekeeping gene to see the effectiveness of the drug in the two different doses in comparison with Pan-sensitive isolates. In addition to that to investigate the relation between the efflux pump genes expression levels and the mutations on four genes katG, rpoB, inhA and oxyR-ahpC on M. tuberculosis complex isolates. It was found that eight of the efflux pump genes Rv0849, Rv1634, mmpl 13a, mmpl 13b, stp, Rv3239c, emrB and Rv2994 were overexpressed in 100% of the isolates when comparing the three groups with the sensitive isolates, however there were no significant differences among these three groups, we also found that 100% of the isolates which have mutations on the genes rpoB, katG and inhA were overexpressed.