Süperkritik depozisyon yöntemi ile mwcnt (çok duvarlı karbon nanotüp) ve cnw (karbon nanoduvar) destekli pdhx nanopartiküllerinin hazırlanması; Katalitik, manyetik ve hidrojen depolama özelliklerinin incelenmesi
Preparation of mwcnt (multi-walled carbon nanotube) and cnw (carbon nanowall) supported pdhx nanoparticules with supercritic deposition method; Investigation of catalytic, magnetic and hydrogen storage characteristics
- Tez No: 691946
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tez çalışması kapsamında, süperkritik karbondioksit depozisyon yönteminde kullanılmak üzere vic-dioksim türevi ligand ile Pd(II) kompleksi sentezlenerek, 2 farklı sıcaklıkta (70 ve 90 ℃'de), 3 farklı toplam basınçta (3000, 3500 ve 4000 psi) ve 4 farklı H2 basınçları (100,150, 200 ve 250 psi) altında CNW ve MWCNT destek malzemeleri yüzeyine Pd/PdHx nanopartikülleri depozit edilmiştir. Sentezlenen vic-dioksim türevi Pd(II) komplekslerinin FT-IR, 1H, 19F NMR ve elementel analiz cihazları ile yapıları aydınlatılmıştır. Hazırlanan Pd/PdHx -CNW ve Pd/PdHx-MWCNT nanokatalizörleri HR-TEM, BET, XRD, PPMS ve ICP-OES ile analizleri yapılmış olup, bu analizler sonucunda amaçlandığı gibi homojen ve heterojen katalizörlerin üstünlüklerini bir arada bulunduran nano boyutta katalizörlerin elde edildiği belirlenmiştir. Süperkritik karbondioksit depozisyon yönteminde daha önce destek malzemesi olarak CNW kullanılmaması ve ScCO2 yönteminde PdHx oluşumuna ilişkin çalışmaya rastlanılmaması çalışmamızı da özgün kılmaktadır. Ayrıca elde edilen nanokatalizörlerin katalitik aktiviteleri de Suzuki-Miyaura C-C eşleşmesi tepkimesi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, the vic-dioxime derivative ligand and Pd (II) complex were synthesized to be used in the supercritical carbon dioxide deposition method, at 2 different temperatures (70 and 90 ℃), 3 different total pressures (3000, 3500 and 4000 psi) and 4 different under H2 pressures (100, 150, 200 and 250 psi) Pd/PdHx nanoparticles were deposited on the surface of CNW and MWCNT support materials. The structures of the synthesized vic-dioxim derivative Pd (II) complexes were elucidated with FT-IR, 1H, 19F NMR and elemental analysis devices. Prepared Pd/PdHx-CNW and Pd/PdHx-MWCNT nanocatalysts were analyzed with HR-TEM, BET, XRD, PPMS and ICP-OES, and as a result of these analyzes, it was determined that nano-sized catalysts containing the advantages of homogeneous and heterogeneous catalysts were obtained. The fact that CNW was not used as a support material before in the supercritical carbon dioxide deposition method and that there was no study on PdHx formation in the ScCO2 method makes our study unique. In addition, catalytic activities of the obtained nanocatalysts were determined by the Suzuki-Miyaura C-C coupling reaction.