Ca(cellular automata) Markov modeli ile Büyük Menderes Havzası değişim analizi
Buyuk Menderes Basin change analysis with Ca (cellular automata) Markov model
  1. Tez No: 691950
  2. Yazar: HÜLYA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; güncel ve geçmiş arazi örtüsü/alan kullanımı haritaları kullanarak Büyük Menderes Havzası değişim tespitinin yapılması gelecek arazi örtüsü/alan kullanımı haritasını modellemek ve hangi alan kullanımında nasıl bir değişim olacağını tespit etmektir.Büyük Menderes Havzası 2050 yılı modellemesi için CA Markov Chain modeli tercih edilmiştir. 2009 ve 2019 yıllarına ait uydu görüntüleri, yükseklik, eğim, toprak, erozyon, yerleşim alanları, tarım alanları, korunan alanlar, yol ağları verileri kullanılmıştır. Arazi örtüsü/alan kullanımları haritaları, uygunluk haritaları, geçiş olasılıkları matrisini kullanarak 2050 yılı modellenmiştir.Modelleme sonucuna göre, yerleşim ve tarım alanlarındaki artış, orman analarında azalış gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to determine the change of Büyük Menderes basin by using current and past land cover/land use maps, modeling the future land cover/land use map, and determining what kind of change will occur in which land use.CA Markov Chain model was preferred for 2050 modeling of Büyük Menderes Basin. Satellite images, elevation, slope, soil, erosion, residential areas, agricultural areas, protected areas, road networks data for 2009 and 2019 were used. The year 2050 is modeled using land cover/land use maps, suitability maps, and transition probability matrix.According to the modeling results, an increase in residential and agricultural areas and a decrease in forest areas are observed.