Evaluation of Turkish cement exports in terms of pestel analysis between 1999-2020
Türk çimento ihracatının 1999-2020 yılları arasında pestel analizi açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 691949
  2. Yazar: YAHYA AYOOB MUQDAD SARKHOSH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Türk çimento sektörünün 1999-2020 yılları arasındaki ihracat durumu incelenmiştir ve sektörün makro-çevresi PESTEL analiz yaklaşımı ile değerlendirilmiştir. PESTEL analizi kapsamında Türk çimento sektörü, politik, ekonomik, sosyal, teknolojik, çevresel, yasal alt başlıkları altında incelenmiştir. Ayrıca sektörden küresel pazarlara çimento ihracatını etkileyen kriterler araştırılmıştır. Türk çimento sektörü PESTEL analizi kapsamında değerlendirilirken; literatür, resmi kurum ve birliklerin yayınları, sektör ile ilgili istatistikler ve basın organlarının yayınları taranarak incelenmiştir. Ayrıca, hazırlanan bir anket yardımı ile uzman akademisyen ve sektör paydaşlarının görüşlerine başvurulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen veriler birbirleri ile karşılaştırılarak sunulmuş ve Türk çimento sektörünün geçmiş ve şimdiki durumu ile ilgili tespitler yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Türk çimento ihracatının geleceğine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the export case of the Turkish cement industry between 1999-2020 has been examined and the macro-environment of the sector has been evaluated with the PESTEL analysis approach. Within the scope of PESTEL analysis, the Turkish cement industry has been examined under political, economic, social, technological, environmental, and legal sub-headings. In addition, the criteria affecting export of cement from the industry to global markets were investigated. While the Turkish cement industry is assessed within the scope of PESTEL analysis; the literature, publications of official institutions and unions, statistics about the sector, and the publications of press organs were examined. In addition, expert academicians and industry stakeholders were consulted with the help of a survey prepared. The data obtained as a result of the work were presented by comparing with each other and determinations were made regarding the past and present situation of the Turkish cement industry. In line with the findings, recommendations were made for the future of Turkish cement exports.