Adana ili kentsel alanlarında insanlara rahatsızlık veren arthropoda şubesine bağlı türlerin saptanması
Determination of species related to arthropoda phylum that caused discomfort humans in the urban areas of The Adana province
- Tez No: 691951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİME FİLİZ ÇALIŞKAN KEÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma 2019-2020 yılları arasında Adana ili kentsel alanlarında insanlara rahatsızlık veya zarar veren Arthropoda şubesine bağlı türlerin saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonucunda 4 sınıftan 15 takıma ait 36 familyadan 51 farklı tür tespit edilmiş olup; bu türler içerisinde kentsel alanda en yaygın ve yoğun olarak görülen türlerin; Musca domestica L., Culicoides impunctatus Goetghebuer, Clogmia albipunctata Wiliston, Phlebotomus spp. Loev, Blatta orientalis L., Blattella germanica L., Periplaneta americana L., Supella longipalpa F., ve Cimex lectularius L. olduğu belirlenmiştir. İnsanlara rahatsızlık veren türler olarak; Gromphodorhina portentosa Schaum, Periplaneta australasiae F., Euscorpius italicus Herbest ve Haplothrips tritici Kurdyumov Adana ilinde ilk kez bu çalışma ile tespit edilmiştir. Kentsel alanlarda insanlara rahatsızlık veya zarar veren Arthropoda şubesine bağlı türlerin popülasyon yoğunlukları sezon itibariyle takip edilmiş olup gözlemlerimize göre, ilkbahar ve özellikle yaz aylarında kentsel zararlıların popülasyonlarında artış olduğu, sonbahar sonlarına doğru ise zararlıların popülasyonlarında azalan eğilim olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the species related to the Arthropoda that caused discomfort or harm to humans in the urban areas of Adana province in 2019-2020. As a result of the study, 51 different species from 36 families belonging to 15 orders from 4 classes were identified. Among these species, the most common and intense species in the urban area; Musca domestica L., Culicoides impunctatus Goetghebuer, Clogmia albipunctata Wiliston, Phlebotomus spp. Loev, Blatta orientalis L., Blattella germanica L., Periplaneta americana L., Supella longipalpa F., ve Cimex lectularius L. Newly identified species in Adana province; Gromphodorhina portentosa Schaum, Periplaneta australasiae F., Euscorpius italicus Herbest and Haplothrips tritici Kurdyumov. Population densities of Arthropoda species that cause disturbance or harm to humans in urban areas were monitored as of season, and an increase in urban pests populations were found in spring and especially in summer. Towards the end of autumn, the pest populations showed a decreasing trend.