Tarsus ilçesinin tarihi ve kültürel varlıklarının turizm amaçlı değerlendirilmesi
Evaluati̇on of the history and cultural values of tarsus district for tourism purposes
  1. Tez No: 691958
  2. Yazar: MERT AYDINALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN SİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Çalışmanın birinci aşamasında, ilçede bulunan taşınır ve taşınmaz 33 adet kültür ve tabiat varlıkları tarihi dönemler bazında incelenerek, eserlerin tarihi özellikleri, fiziksel özellikleri, çevresel özellikleri, koruma dereceleri ile kentle ilişkisi araştırılarak mevcut durum analizi tablosu hazırlanmaktadır. Çalışmanın ikinci aşamasında tarihi ve arkeolojik varlıklar kendi içlerinde gruplandırılmış her bir grup için mevcut durum analiz tabloları hazırlanmıştır. Her bir özellik değeri 100 üzerinden oranlanarak belirli aralıklara göre sınıflandırılmakta ve uygunluk durumları değerlendirilmektedir. Çalışmanın üçüncü aşamasında tarihi ve kültürel alanların turizm değerlendirilmesinin sosyal ayağı olan kişileri tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla Tarsus halkına anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinin yapılarak anlamlı olanların turizm değerlendirilmesi ile karşılaştırılmaktadır Çalışmanın dördüncü aşamasında elde edilen tüm veriler değerlendirilerek SWOT analizi yapılmıştır. Tarsus'un turizm açısından iç analiz altında güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve dış çevreden kaynaklanan tehdit ve fırsatları tespit edip bunlara karşı önlem almak için SWOT analizi yapılmıştır Çalışmanın beşinci yani son aşamasında ise Tarsus'un güçlü yönlerini öne çıkartacak, zayıf yönlerini güçlendirecek öneriler yanında dış çevreden kaynaklanan tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak ve eldeki fırsatları değerlendirici öneriler getirilmiştir
Özet (Çeviri)
The first stage of the study, 33 movable and immovable assets in the district are examined on the basis of cultural and naturel variables, and the historical features, physical features, environmental features, protection classes and their relationship with the city are investigated and the current situation analysis table is prepared. In the second stage of the study, current situation analysis tables were prepared for each group, where historical and archaeological assets were grouped within themselves. Each property value is classified according to certain intervals over 100 and their suitability is evaluated. In the third stage of the study, a questionnaire was applied to the people of Tarsus in order to determine the behaviors and behaviors of the historical and cultural areas, which are the social pillars of tourism evaluation. The obtained data are analyzed and compared with the tourism evaluation of the meaningful ones. In the fourth stage of the study, SWOT analysis was performed by evaluating all the data obtained. SWOT analysis has been carried out to determine the strengths and weaknesses of Tarsus under internal analysis in tourism and to identify threats and opportunities from the external environment. In the fifth and the last stage of the study, suggestions that will highlight the strengths of Tarsus, strengthen its weaknesses, as well as eliminate threats arising from the external environment and evaluate the opportunities at hand were made.