İçel ili Merkez ilçesinin beşeri ve iktisadi coğrafyası
The Human and economic geograohy of the central district of İçel province
- Tez No: 117730
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
ÖZET Araştırma alanı, Akdeniz Bölgesinde, Adana Bölümünün batısında yer almaktadır. Çukurova'nın güneybatı kısmım içine alan yöre, güneyde Akdeniz kıyılarından itibaren kuzeye doğru gittikçe yükselir ve yükselti kuzeyde Bolkar dağlan üzerinde, Konya il sınırında 3000 metreyi geçer. Bu alanının toplam yüzölçümü 1772 km2'yi bulur. Yörede nüfus hareketleri özellikle XIX. yüzyıldan itibaren hızlanmaya başlamıştır. 1935 yılında araştırma alanının nüfusu 56969 kişi iken, 1997 de 653662 kişiye ulaşmıştır. Göç hareketlerinin de etkisi ile meydana gelen aşın nüfus artışı, yörede çarpık kentleşmenin yanında sosyal, kültürel ve ekonomik problemlere neden olmaktadır. Bugün araştırma alanındaki nüfusun % 76.7' si Mersin'de, % 16.9'u kasabalarda ve %6.4'ü köylerde yaşamaktadır. Günümüzden 8000 yıl öncesine kadar uzanan bir yerleşim tarihine sahip olan yöre, o zamandan günümüze sürekli olarak yerleşmeye sahne olmuştur. Bugün araştırma alanında 72 köy, 18 kasaba ve 1 şehir yerleşmesi bulunmaktadır. Bu yerleşmeler farklı morfolojik yapılar üzerinde yer almakta ve buna bağlı olarak ta farklı ekonomik işlevlere sahip bulunmaktadırlar. Araştırma alanının güneyinde 700-800 metre yükseltiye kadar gerçek bir Akdeniz iklimi görülürken, kuzeye doğru yükseltinin hızla artmasına bağlı olarak Akdeniz iklimi özelliğini kaybetmekte, bir taraftan sıcaklık azalırken diğer taraftan yağış ve özellikle de kar yağışı artış göstermektedir. Araştırma alanındaki bu iklim özellikleri yöredeki beşeri ve ekonomik yaşamı büyük ölçüde etkisi altına almaktadır Araştırma alanında tarımsal faaliyetler 1830'lu yıllardan bu yana yoğunlaşarak süregelmiştir. 1 940 'lara kadar ovalık kesimde pamuk tarımı yoğun olarak yapılırken, 1950'lerden itibaren sebze tarımı ve özellikle de turfanda sebzecilik ile turunçgil tarımı büyük bir gelişme göstermiştir. 282Araştırma alanında 40-50 yıl öncesine kadar önemli bir ekonomik uğraş alam olan küçükbaş hayvancılık ise günümüzde bu önemini büyük ölçüde kaybetmiştir. Araştırma alanında endüstriyel faaliyetlerin geçmişi 1860'lara kadar uzanır. Yörede pamuk tarımının gelişmesi ile beraber ilk fabrikalarda kurulmaya başlanmıştır. O günden günümüze yöredeki fabrikaların sayısı, çeşitliliği ve bu fabrikalarda çalışanların sayısı hızla artmıştır. Araştırma alanında en çok işgücü istihdam eden endüstri kolu gıda endüstrisidir. Bu endüstriyi metal eşya, kimya, dokuma ve taş-toprağa dayalı endüstri takip eder. Araştırma alanındaki endüstri tesisleri Mersin-Tarsus karayolu çevresinde, verimli tarım topraklan üzerinde dağınık bir şekilde bulunmaktadır. Bazı endüstri kuruluşlarının çevreye yaptığı olumsuz etkiler dikkate alındığında bu kuruluşların yer seçiminin yanlış olduğu görülmektedir. Yoğun göç hareketleri, gelişigüzel endüstri yeri seçimi, imarsız konut alanları ve plansız yapılaşma sonucu yörede çarpık bir kentleşme olgusu görülmektedir. Kamu yararına korunması gereken deniz kıyılan ve verimli tarım topraklan yok olmakta, yeşil meyve bahçeleri ve sebze tarlaları ortadan kalkarken, doğal çevre tahrip edilmektedir. Ulaşım sistemleri ile ticaretin geliştiği araştırma alanında turizm sektörü de gelişme yolundadır. 283
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study area is located on the west of Adana subregion in meditenanian region. The site, covering the southwest part of Çukurova, rises as one goes from mediterranian coast to the north and its height exceeds 3000 m. on the Bolkar nountain in the north and at the border of Konya. The area's size is 1772 sq. km. The population movements have started to gain speed since 19th century in the site. The population in the study area, while being 56969 in 1935, reached 653662 in 1997. Overpopulation, the cause of which has been migration, has resulted in not only unplanned urbanisation but also social, cultural and economical problems. Currently, the study area's population in Mersin (76.7%), in towns (16.9%), and in villages (6.4%). The site which has the settlement history going back to 8000 years or so has continiously been dwelling area. 72 villages, 18 towns, and 1 urban settlement are present in the study area. These very settlements are located on different morphological structure, because of this, they have differet economical functions. At the south of study area, up to 800 m., true mediterranian climate is seen. It loses its characrteristics with height speedly rising. As a result, temperature decreases and rainfall, particulary snow increases. Economic and human life are, in a large scale, affected by these climatic conditions in the site. Agricultural activities in the study area have been intensively practised from 1830's up to now. Up to 1940's, cotton farming was densely done in the parts of the plain. However, since 1950's, agriculture of vegetable, especially the agriculture of early vegetable together with citrus fruits farming have made significant progress. In the study area, animal husbandry, an important occupation up to before 40- 50 year, has, in a large scale, lost its importance. 284The past of industrial activities can be traced back to 1860's. The first factories have started to be established in connection with the devolopment of cotton farming in the study area. From then until now, number and variations of factories and employees in these factories have been increasing. The most labor employing industry is the food industry in the study area. ît is followed by fabricated metal, chemical, textile and non-metallic mineral products industry. Industrial establisments in the study are found on the fertile agricultural lands in a scattered manner around Mersin-Tarsus road. Upon negative effects done by industrial establisments to their surrounding taking into account, it is seen that their locations are not correctly selected. Because of intensive migration movements, random selected industrial location, unplanned construction and housing, urbanisation fact with no planning is seen in study area. Coastal areas which need to be protected for public benefit and for fertile agricultural lands have been lost. As green fruit gardens and vegetable lands are lost, so natural habitat is destructed. İn the study area where transportation and trade have developed, tourism sector is also making progress. 285