Spor tesislerinin tasarımında ergonomik kurallar
Ergonomic rulers in designer of sports institutions
  1. Tez No: 69196
  2. Yazar: SALİH AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
II ÖZET Sporun gelişiminde eleman, tesis, finans ve sistem gibi gerekli önkoşullar öncelikle akla gelmektedir. Bu faktörlerin her biri birlikte veya bağımsız olarak büyük önem taşımaktadır. Bunların içerisinde konumuz itibariyle spor tesisleri ve ilişkili olanlar ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Bu açıdan birinci bölümde ülkemizdeki spor tesislerinin mevcut durumu spor tesislerinin yapım kriterleri, seçilmiş yabancı ülkelerin spor tesisleri açısından değerlendirilmesi yapılmış ve ergonomi bilimi hakkında bilgi verilmiştir. Bu itibarla sportif verim açısından ergonomik yaklaşımlar ve spor tesislerinin yapımında dikkat edilmesi gereken ergonomik kurallar ortaya konmuştur. Çalışmamızı alan testleriyle desteklemek amacıyla da antrenör -sporcu-spor yöneticisi üçgeni içerisinde konumuzla ilgili anket uyguladık. Sonuçlan ergonomik yaklaşımla değerlendirerek sporun gelişiminde önemli yer tutan bu alanla ilgili yorumlar getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY When the conditions which are needed for development of sport discussed, human being, establishment, finance and system are firstly thought. All of these factors, together or seperately have great importance. In these factors, sport establishment and relateds are considered because of our subject. In first section, the situation of sport establishment in our country, the building creation of sport establishment, sport establishment of selected foreign countries and science of ergonomi are examined. At the second section; ergonomi about sportive productivity and the ergonomic rules which have to be used in sport establishment are discussed. Our works were supporting with a plain tests when we made enguiry about trainer, sportsmen and sports directors who were in a the same triangle.The results of enguiry were examined with ergonmic approxiamates, and making some interpretations about inportance of devoloping sports.