Sponsorluğun profesyonel spor sektöründeki yeri
The Placement of sponsorship on the professional sports sector
- Tez No: 69197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
3. ÖZET Profesyonel spor sektöründe sponsorluk konusunda yapılan bu araştırmada önce sponsorluk ve spor, profesyonel spor sponsorluğu konuları kaynak taraması yapılarak teorik olarak ele alınmıştır. Araştırmanın uygulama kısmı İstanbul ilinde iki yüz kişilik guruptan elde edilen verilerle ilgilidir. Uygulanan anket on beş sorudan oluşmaktadır. Bulguları şöyle özetleyebiliriz. - Türk milli futbol takımı sponsorlarının sektörler açısından bilinmesinde ortaöğretim mezunlarının yansı sponsorları sanayii sektörü ile ilgili tanırken yüksek okul mezunlarının tamamına yakım sanayii sektöründeki sponsorları seçmiştir. - Sponsorluk kavramım bilme açısından yüksek okul mezunları ilköğretim ve ortaöğretim mezunlarına göre daha yüksek puan almışlardır. Sponsorluk kavramını en iyi bilenler yüksek okul mezunlandır. - Eğitim seviyesi düştükçe bir şirketin sponsor olduğunu anlamada bilgi kaynağı olarak televizyona olan bağımlılığın arttığı gözlenmektedir. Eğitim seviyesi yükseldikçe televizyon ikinci plana düşmektedir. Dolayısıyla eğitim seviyesi düştükçe normal reklam ile sponsorluk reklamları birbirine kanşürılmaktadır. -Sporun sponsor firmalara katkıları konusunda yüksek okul mezunları reklama ağırlık verirken; ilköğretim mezunları satışa önem vermektedir. - Aktif olarak spor yapanların, izleyicilere oranla sponsorluk kavramım daha iyi bildikleri ortaya çıkmıştır. - Meslek değişkenine göre sponsorluğun anlamını en iyi bilenlerin öğrenci ve memur gurubu olduğu görülmektedir. Yine sponsor firmaların tanıtımlarını yaptıkları alanlarla ilgili olarak öğrenci, memur ve serbest meslek gurubununtelevizyonu ilk planda gösterdikleri bulgusu ortaya çıkmış; bunun yanında öğrenci gurubu promosyona da işaret etmiştir. - Araştırmada ayrıca ülkemizde spor sponsorluğunun teşviki ve geliştirilmesi ile ilgili görüşler de ileri sürülmüştür. Çok uluslu şirketlerin ülkemizde spor sponsoru olarak bilinmesi ile beraber gelecekte ülkemiz şirketlerinin de dünyada büyük organizasyonlar düzenleyebilecek ; büyük kulüpleri destekleyerek daha çok tanınacak hale gelmesi sevindirici bir gelişme olarak kabul edilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been craeted for sonsorship on professional sports sector.First by a literature investigation, sponsorship teoretically dimensioned and explained. In the applied part of research, relased in Istanbul with a sample of 200 person. Applied questionnaire has 15 items. We can summarize our findings as: - 50 % of high school grades know as sponsors in industrial sector, but all university grades can selected sponsors of industrial sector. - About knowing concept of sponsorship, university grades taken highly scores comparing to high schol and primary school grades. - We observed that in the case of decreased educational level, adherence of television that as a source of knowledge is increased. Paradoxically when educational level increased, effect of television percepted in second plan. Eventually, low leveleducated people confused ordinary advertisement and sponsorship. - About contribution of sports to sponsor firms, university gradet people gives higly importance to advertisement but primary school grades gives importance to selling. - Compared to others the people who actively interested sports, they knows the concept of sponsorship better. - Related to jop variable, students and officers knows that the mean of sponsorship better than pjhers. At the same time, student, officer and self employed people favorites television's role for areas of products in promotion. Altough students stated promotion's role too.- In this research we stated ideas about development and encouregement of sports sponsorship. By the way of multinational companies releasing sponsorship activities, our country can be organize big sports events in the world. And that will accepted as a pleased situation for us.