Yüzme eğitimi ve etkili olan faktörler
Swimming training and the factors effective on (it) this training
- Tez No: 69195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLİM BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Yüzme öğrenimi son 35 yılda birçok değişikliklerle karşı karşıya kalmıştır. Bu mühim ve hayret verici gelişmeler tabii ki uzun çalışmalara dayanmaktadır. Bulgular bize programların fizik imkanlarının yanında pek çok başka faktörün de etkili olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde çalışmaların çoğu kuvvetli ve yüksek tempoda yaptırılır, demek ki çalışmalar daha iyi organize edilmekte ve daha iyi yapılmaktadır. Onuncu ve onikinci bölümde antrenör en önemli kişi olmuştur ve simde dünyanın her tarafındaki en iyi yüzücüler, profesyoneller tarafından idare edilen iyi organize edilmiş kulüplerden çıkmaktadır, öte yanda yüzme arzusu ile hayatin eğitim, kültür, sosyal yanları arasında bir denge sağlamaya ihtiyaç vardır. Bütün bu çalışmalar altında yatan temel prensip bütün eğitim şekillerinde olduğu gibi insan vücudunun, baskı altında yapılan işlerden daha fazla, yaptığı işe adapte olmasıdır. Aynı zamanda ATP: kas için acil enerji sağlayıcı faktördür. Yüzücü bu sistemi kullanarak tam gücü ile sadece 25 m.lik sprintler yapabilir. Eğer, 25 veya 50, 75 m. gibi yeni sprint çalışmalarını buna eklerse, kaslar ATP kaynaklarım diğer sistemlerden karşılamak zorunda kalır. Bu çalışma kalitesi bakımından uzun çalışma programına sporcunun daha kolay adaptasyon sağlanır. Aynı zamanda tedrici çalışma artışı, yüzücünün randıman kabiliyetinin yükselmesine paralel olarak yürümez. Antrenman artışı inişli çıkışlı olmaktadır ki, o münasebetle meydana gelen ölçülebilen değişmeler, sıçramak olarak keyfi değişmelere sebep olmaktadır.Dünyanın en iyi yüzücülerinin randıman dinamiklerinin analizi bu tezi doğrulamaktadır. öte yandan ağırlık arttırılışı yalnız tedrici olarak olmaz. Aynı zamanda maksimal olarak olur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Swimming training and the factors effective on (it) this training Swinming education hes faced varieus changes during last 35 years. These important andsurprising develogments are of course as a result of long studies. Datas beside the subject have prouen us that beside psysical conditions, there are many important other factors which effect the situations. Many of the training sessions are precessed in a considerable pace and this shows us that there are becoming well organized more serieus. In sections 10 x 12, trainer has become the most important person, cursently, the best swimmers all areund the world are rising from the world; best clubs which are managed by professionels, organized very well. Meanwhile, desire of swimming must become more balanced with the othe aspects of life which are education, culture social requiremends. The more incieased adaptation of the muhan being te his wain job than the others which put a lot of pressure on the performer. Additionally, ATP is on emergency source of energy for the muscles. The swimmer can only sprint for 25 m. by using this system. New energy sources are reguired if the performer adds new sprint courses like 25, 50 or 75 m. In terms of quality of the training, longer sessions are easner to adapt by the swimmer. Increase of the training sessions does not resultin the increase of the performance. The analyses of world's perfermance proues this thesis. Meanwhile, weight increase is not proceeded only by itself. It sheuld be maximal at the sane time.