Lisanslı depoculuğun çiftçiler açısından değerlendirilmesi: Şanlıurfa il örneği
Evaluation of licensed warehouse in terms of farmers: Şanliurfa province case
- Tez No: 691963
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de lisanslı depoculuk faaliyetinin çiftçiler açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu araştırmanın birincil verileri; Şanlıurfa İli Akçakale, Ceylanpınar ve Siverek ilçelerindeki 140 adet tarımsal işletmeden 2020 yılında anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışma kapsamında işletmelerin; sosyal, teknik ve ekonomik özellikleri, tarımsal faaliyet sonuçları ile lisanslı depoculuk sisteminden yararlanma düzeylerine ilişkin bilgiler elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; İşletmecilerin aile genişliği Türkiye ortalamasından 2 kat daha yüksektir(8.9 kişi). Bu işletmelerin eğitim düzeyleri ve tarımsal kredi kullanım oranları Türkiye ortalamasının altındadır. İşletmelerin ortalama arazi büyüklüğü 544,6 da olup bunun %81,5'i sulanmakta ve mülk arazi oranı(%77,5) işletme büyüklüğüne bağlı olarak artmaktadır. İşletmelerin lisanslı depodan yararlanma oranı % 0,4'tür. Bu oran Türkiye ortalamasının altındadır. Lisanslı depodan yararlanma oranının oldukça düşük olması, işletmelerde faaliyet gösterenlerin sistem hakkında bilgi sahibi olmaması, dolayısıyla sisteme güvenmemesi, lisanslı depoya verilen ürün bedelinin zamanında alınmama endişesi, ürün fiyatının düşme riskini göze alamaması ve kredi faizlerini yüksek bulmasındandır. Ayrıca işletmelerin tarımsal faaliyet dışı gelir varlığı, devlet desteğinin bulunması ve traktör sahipliliği gibi faktörler lisanslı depoya ürün verme istekliliğini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Primary data of this research for the evaluation of licensed storage activity in Turkey for farmers; Sanliurfa Province was obtained from 140 agricultural enterprises in Akçakale, Ceylanpinar and Siverek districts by survey in 2020. Within the scope of the study, the enterprises; social, technical and economic characteristics, agricultural activity results and information about the levels of use of the licensed storage system have been obtained. According to the research findings; The family width of the operators is 2 times higher than the average in Turkey (8.9 people). The education levels and agricultural loan utilization rates of these enterprises are below the average in Turkey. The average land size of the enterprises is 544.6% and 81.5% of this is ignition and the property land ratio (77.5%) increases depending on the operating size. The rate at which businesses benefit from licensed warehouses is 0.4%. This rate is below the average in Turkey. The rate of use of the licensed warehouse is quite low, the people operating in the enterprises do not know about the system, therefore they do not trust the system, the concern that the product price given to the licensed warehouse is not taken in a timely manner, the product price cannot risk falling and the loan interest is high. In addition, factors such as non-agricultural income assets, state support and tractor ownership affect the willingness of enterprises to give products to the licensed warehouse.