Laparoskopik histerektomide vaginal cuff kapatma tekniğinin operasyon süresine, komplikasyonlar üzerine ve cinsel fonksiyonlar üzerine etkisi
Effect of vaginal cuff closure technique on operation time, complications and sexual functions in laparoscopic hysterectomy
- Tez No: 691998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GAZİ UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Başlangıçta laparoskopi diagnostik olarak kullanılmaya başlanmış olsa da günümüzde artık jinekolojide çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Laparoskopik cerrahi endikasyonları ve cerrahi tecrübe zamanla artmış, daha iyi enstrümanların ortaya çıkması ile operasyonlar daha karmaşık hale gelmiştir. Ayrıca Türkiye' de ki kadınların %50 den fazlasının cinsel işlev bozukluğu olduğu düşünülürse bu operasyonların kadın sağlığı üzerine etkileri tartışılabilir. Bizim çalışmamızda TLH ve TLH+ BSO operasyonunda vaginal kaf sütürasyon tekniğinin; kadın cinsel işlevi, vaginal uzunluk, postoperatif komplikasyon varlığı üzerine etkisinin var olup olmadığını araştırmayı hedefledik. Bu çalışmada 2018 Ocak -2021 Mart tarihleri arasında benign nedenlerle TLH ve TLH +BSO operasyonu planlanan, cinsel aktif, okuryazar ve gönüllü olan hastalara FSFI anketi uygulandı. Hastaların tümü Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde opere edildi. Çalışmaya toplam 116 hasta katıldı. 64 hastanın kaf sütürasyonu vaginal yoldan 0 numara vcyrıl ile yapılırken, 52 hastanın v-loc ile laparoskopik olarak yapıldı. Preoperatif ve postoperatif vaginal uzunluk ölçüldü, postoperatif 1.yılda FSFI ölçeği dolduruldu. Sonuç olarak her iki yöntemde de; vaginal uzunluğun kısalma farkı arasında anlamlı fark saptanmadı. Diğer çalışmalara uyumlu bir şekilde her iki grupta da postoperatif vaginal uzunluk kısalmaktaydı. Preoperatif FSFI skoru ile postoperatif FSFI skorları arasında anlamlı fark izlenmedi. Vaginal yoldan kaf sütürasyonu yapılan hastalarda vaginal polip daha fazla izlendi. V-loc ile sütürasyon yapılan hastalarda ise kaf hematomu daha fazla idi. Her iki durumda da istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. FSFI anketinin operasyondan bir gün önce doldurulması istendiği için ortaya çıkan ameliyat olma kaygısı ve bu kaygının hastalar üzerinde baskı oluşturmuş olmasıdır. Bu nedenle bu tür preoperatif anksiyetenin FSFI skorlarını etkilediğini düşünüyoruz. Bu nedenle cinsel işlev ölçeğinin operasyon planlanan hastalara operasyon günü verilirken uygun şartlarda doldurulması gerektiğine inanıyoruz. Bu duruma sonuçların daha gerçekçi olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Although laparoscopy was initially used as a diagnostic tool, it is now widely used in gynecology. Indications for laparoscopic surgery and surgical experience have increased over time, and operations have become more complex with the emergence of better instruments. In addition, considering that more than 50% of women in Turkey have sexual dysfunction, the effects of these operations on women's health can be discussed. In our study, the vaginal kaf suturing technique in TLH and TLH+ BSO operations; We aimed to investigate whether there is an effect on female sexual function, vaginal length, and presence of postoperative complications. In this study, the FSFI questionnaire was applied to sexually active, literate and volunteer patients who were scheduled for TLH and TLH +BSO operations for benign reasons between January 2018 and March 21. All of the patients were operated in Selcuk University Faculty of Medicine, Gynecology and Obstetrics Clinic. A total of 116 patients participated in the study. While the kaf suturing of 64 patients was done vaginally with 0 number vycril, 52 patients were laparoscopically with v-loc. Preoperative and postoperative vaginal length was measured, and the FSFI scale was filled in the 1st postoperative year. As a result, in both methods; There was no significant difference between the shortening difference of vaginal length. In line with other studies, postoperative vaginal length was shortened in both groups. There was no significant difference between the preoperative FSFI score and the postoperative FSFI score. Vaginal polyps were observed more frequently in patients who underwent vaginal cuff suturing. Cuff hematoma was more common in patients who were sutured with V-loc. A statistically significant difference was found in both cases. The FSFI questionnaire was asked to be filled the day before the operation, resulting in the anxiety of having the operation and this anxiety put pressure on the patients. Therefore, we think that this type of preoperative anxiety affects FSFI scores. For this reason, we believe that the sexual function scale should be filled in appropriate conditions when the operation day is given to the patients planned for the operation. We think that the results will be more realistic in this situation.