Sigorta işletmelerinde risk yönetimi
Risk management in insurance businesses
- Tez No: 691997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanların geleceğe yönelik davranışlarını etkileyen nedenlerden bir tanesi de belirsizliktir. Belirsizlik, daha çok gelecekteki olaylara ilişkin kararların alınmasında, bilgi eksikliğinden dolayı subjektif tahminlere yönelmeyi ifade eder. Ancak belirsizlik, her zaman için ölçülemeyen bir kavram olarak anlaşılmamalıdır. Çünkü belirsizlik daha Önce meydana gelen benzer olaylara ait verilerden yararlanılarak, matematiksel ve istatistiksel yöntem1erin uygulanmasıyla ölçü1ebi1ir . Belirsizliğin ölçülebilen kısmına risk adı verilmektedir. Belirsizlik içinde gerçekleşebilecek risklere karşı insanlar, can ve mal varlıklarını korumak amacıyla çeşitli tedbirler almak zorundadırlar. Bu tedbirlerden birisi de sigorta yaptırmaktır. Sigorta, insanların karşı karşıya olduğu riskleri varlığını ortadan kaldırmaz, risklerin gerçekleşmesi halinde olası ekonomik kayıpları giderir ya da azaltır. Sigorta işletmeleri, sigorta işlemlerinin gereği sigortalıdan aldıkları belli bir prim karşılığında riski üstlenirler. Riskin gerçekleşmesi durumunda da doğacak hasarları tazmin ederler. Büyük Sayılar Yasasıdan hareketle aynı veya benzer nitelikteki riskle karşı karşıya bulunan birimlerin çok sayıda sigortalanması ile risk belirgin duruma getirilerek gerçeğe çok yakın hesaplanabilir. Kayıp olasılığının gerçeğe çok yakın olarak hesaplanabilmesi de sigorta işletmelerince sigortalıdan alınacak olan sigorta priminin daha adil hesaplanmasını sağlar. Bu da sigorta işletmelerinin varlığını sürdürmesinde önemli rol oynar. Ancak sigortacı riskle karşı karşıya olan yığını devam11 gözlemleyemez. Bunun için bu yığın içerisinden tesadüfi olarak seçilen Örnekler yardımıyla risklerin gerçekleşmesi sonucunda oluşacak kayıp dağılımlarının beklenen değerini tahmin edebilir. Olayın gerçekleşmesinden sonra beklenen değerle gerçekleşen değer arasında oluşacak farklılık ise örnek olarak alınan bölümün standart hatası, yani riskin ölçüsü olmaktadır. Çalışmanın yöntemi veriler yardımıyla teorik istatistiksel tekniklerinin uygulanmasıdır. Çalışmanın sonunda sigorta sektörinde risk yönetiminin başarı ile uygulanması, sektörde yer alan sigorta işletmeleri ile sigortalananlar arasındaki gÜveni pekiştirecek ve sektörün gelecekte daha kararlı büyümesini sağlayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the reasons that affect people's future behavior is uncertainty. Uncertainty refers to the tendency to make subjective predictions due to lack of information in making decisions about future events. However, uncertainty should not always be understood as an immeasurable concept. Because uncertainty can be measured by using the data of similar events that have occurred before and by applying mathematical and statistical methods. The measurable portion of uncertainty is called risk. Against the risks that may occur in uncertainty, people have to take various measures in order to protect their life and property. One of these measures is to have insurance. Insurance does not eliminate the risks that people face, it eliminates or reduces possible economic losses in case of realization of risks. Insurance companies undertake the risk in return for a certain premium they receive from the insured as a requirement of insurance transactions. In case of realization of the risk, they also compensate the damages that may arise. Based on the Law of Large Numbers, it can be calculated very close to the truth by making the risk clear by insuring a large number of units that face the same or similar risk. The fact that the probability of loss can be calculated very close to the truth also enables the insurance companies to calculate the insurance premium to be taken from the insured more fairly. This plays an important role in the survival of insurance businesses. However, the insurer cannot observe the continuation11 of the pile facing the risk. For this purpose, with the help of randomly selected examples from this heap, he can estimate the expected value of the loss distributions that will occur as a result of the realization of the risks. The difference between the expected value and the actual value after the event occurs is the standard error of the sample taken, that is, the measure of risk. The method of the study is the application of theoretical statistical techniques with the help of data. At the end of the study, it has been determined that the successful implementation of risk management in the insurance sector will strengthen the trust between the insurance companies in the sector and the insured and will ensure a more stable growth of the sector in the future.