Investigation of p53 gene polymorphisms in colorectal cancer
Kolorektal kanserde p53 gen polimorfizmlerinin araştırılması
  1. Tez No: 692010
  2. Yazar: HÜSEYİN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kolorektal kanser, dünya çapında en fazla görülen üçüncü kanser ve kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenidir. Kolorektal kanser, yüksek dereceli displazi, invaziv adenokarsinom ve uzak organlara metastaz ile ilerlemiş adenoma olarak ilerleyen iyi huylu bir adenomatöz bağırsak polipi olarak başlar. Kolorektal kanserin böyle kademeli ilerlemesi kavramı, 'çok aşamalı tümörijenez' olarak adlandırılır ve her adımın, tümör baskılayıcılar veya onkogenlerdeki spesifik genetik değişikliklerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Son zamanlarda genom çapında yapılan araştırmalar, hipermutasyona uğramamış kolorektal kanserlerin yaklaşık %10-80'inde APC, KRAS, SMAD4 ve TP53 dahil olmak üzere insan kolorektal kanserlerinde sıklıkla mutasyona uğramış genleri tanımlamıştır. TP53 mutasyonları, kolorektal kanserler de dahil olmak üzere farklı kanser tiplerinde kötü prognoz ile ilişkilendirilmiştir. Tutarlı bir şekilde, metastaz geçiren ilerli kolorektal kanser hastaları incelendiğinde, TP53 mutasyon oranı %80'e kadar artmıştır. Diğer bir yandan ise , iyi huylu kolonik adenomatöz poliplerde TP53 mutasyonları pek yaygın değildir ve malign poliplere dönüşüm oranı yaklaşık %15-30'dur. DNA hasarı, telomer erozyonu, hipoksi ve açlık gibi hücresel stres ve ayrıca onkojenik sinyalleşme, p53'ü aktive ederek, stresin kapsamına ve içeriğine bağlı olarak hücre döngüsünün durması, yaşlanma ve apoptozun teşvik edilmesine yol açmaktadır. Çalışmamıza kolorektal kanserine sahip altı hasta dahil edilmiştir. Hastaların kanından DNA izolasyonu gerçekleştikten sonra DNA dizilemesi yapılarak hastaların polimorfik bölgeleri ve genotipleri belirlenmiştir. Diğer hastalar ile kıyaslandığında Hasta 3'te yaygın görülen polimorfizmler dışında 3 nadir polimorfik bölge tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globally, colorectal cancer ranks third in incidence, and it's also the leading cause of cancer-related death. When colorectal polyps form, they are benign and do not cause cancer. However, they can evolve into advanced adenomas with high-grade dysplastic lesions and distant organ metastases. Oncogenes and tumor suppressor genes are believed to play a role in colorectal tumor progression. Genome-wide studies have identified APC, KRAS, SMAD4, and TP53 as genes that are often mutated in human colorectal tumors in 10 to 80 percent of non-hypermutated cases. The TP53 gene has been related to a poor prognosis in a range of malignancies, including colorectal tumors, according to new research. People with advanced colorectal cancer who had metastasized were found to have an 80 percent increase in TP53 mutations. However, This mutation is uncommon in benign colonic polyps, and the conversion rate to malignant polyps is 15-30 percent. It is believed that DNA damage and telomere erosion as well as hypoxia and malnutrition as well as oncogenic signals trigger the activation of p53. This results in cell cycle arrest and death, depending on the level and content of cellular stress During our research, we included six individuals with colorectal cancer in the study. Genotyping and polymorphism areas were determined when the patients' blood was isolated and DNA sequenced. Other than frequent polymorphisms, only three unusual polymorphic areas were found in Patient 3.