Acil serviste kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan olguların geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cases with cardiopulmonary resuscitation in the emergency department
- Tez No: 692011
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemiz acil servisinde kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) uygulanan olgular incelenerek bu konuda ilk verilerin elde edilmesi, KPR uygulanan olguların demografik ve klinik özellikleri, başarılı KPR sayısı ve oranı, KPR sonrası spontan dolaşımın geri dönüşü (SDGD) sağlanan hastalarda taburculuk oranı, nörolojik iyileşme sonuçları, prognoz ve sağkalımı etkileyen faktörler belirlenerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Hastanemiz acil servisinde 01.01.2017 ile 31.12.2018 tarihleri arasında 416 KPA olgusu görüldüğü tespit edildi. KPR uygulanan 416 hastadan, 18 yaş altı olan, ex-duhul kabul edilen ve yeterli veriye ulaşılamayan 45 hasta çalışma dışında bırakılarak toplam 371 hasta ile çalışma gerçekleştirildi. Hasta verilerine, hastane arşivinde bulunan hasta dosyalarından ve hastane otomasyon sistemi üzerinden ulaşıldı. KPR uygulanan hastalar; yaş (18-65 yıl, 65 yıl üstü), cinsiyet, arrest yeri (hastane içi, hastane dışı), arrest ritmi (asistoli, NEA, VF, nVT), KPR süresi (0-20 dk, >20 dk) ve KPR sonucuna (SDGD, eksitus) göre gruplandırıldı. KPR uygulanan olguların aylara ve günün saatlerine göre dağılımı, komorbid hastalıkları, arrest nedeni, defibrilasyon ve endotrakeal entübasyon oranları incelendi. KPR sonrası SDGD sağlanan hastaların acil servisteki son durumu (yoğun bakım yatış, eksitus), kısa ve uzun dönem sağkalım oranları, sağkalımı etkileyen faktörler ve nörolojik iyileşme sonuçları incelendi. Hastaların KPR sonrası nörolojik iyileşme sonucunu belirlemede serebral performans skalası (SPS) kullanıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda olguların %53,6'sını erkekler, %46,4'ünü kadınlar oluşturmaktaydı. Hastane içi kardiyak arrest (HİKA) oranını %75,2, hastane dışı kardiyak arrest (HDKA) oranını %24,8 olarak saptadık. En sık görülen arrest ritmi asistoli (%61,7) iken şoklanabilir ritim (VF/nVT) oranı %10,8 idi. Kardiyak nedenli kardiyopulmoner arrest (KPA) olguları %35,6 oranda görülmekteydi. KPR sonucu SDGD oranı HİKA olgularında %36,9 iken, HDKA olgularında %33,7 idi. SDGD sağlanan olgularda, 0-24 saatlik sağkalım oranı %59,7, 1-30 günlük sağkalım oranı %32,1, 1-12 aylık sağkalım oranı %8,2 idi. HİKA'larda SDGD sağlanan olgulardan 6 (%5,7) tanesinin, HDKA'larda SDGD sağlanan olgulardan 4 (%13,8) tanesinin taburcu olduğu tespit edildi. Hastaneden taburcu olan 10 hastanın SPS'ye göre nörolojik iyileşme sonucu, 7 hastada SPS-1, 3 hastada SPS-3 iken KPR sonucu SDGD sağlanan 6 olguda beyin ölümünün (SPS-5) gerçekleştiği tespit edildi. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmada, KPA olguları erkek cinsiyette daha fazla görülmektedir. KPA en sık kardiyak nedenlerden kaynaklanmaktadır. HİKA olgularında KPR sonucu SDGD oranı daha yüksektir. Komorbid hastalık olarak koroner arter hastalığı ve hipertansiyon bulunan olgularda KPR daha başarılıyken, malignite olanlarda KPR başarısı düşüktür. Kardiyak nedenli KPA olgularında sağkalım ve nörolojik iyileşme sonucunun daha iyidir. Şoklanabilir arrest ritmi, 20 dakikadan daha kısa KPR süresi ve HDKA'larda defibrilasyon uygulanması sağkalımı artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the cases which underwent cardiopulmonary resuscitation (CPR) in the emergency department of our hospital were examined and the first data were obtained on this subject, it is aimed to contribute to the literature by determining the demographic and clinical characteristics of the patients who underwent CPR, the number and rate of successful CPR, the rate of discharge in patients with spontaneous return of circulation (ROSC) after CPR, neurological recovery results, prognosis and factors affecting survival. Patients and Method: It was determined that 416 CPA cases were seen in the emergency department of our hospital between 01.01.2017 and 31.12.2018. Out of 416 patients who underwent CPR, 45 patients under the age of 18 who were considered dead entrance and for whom sufficient data could not be reached were excluded from the study, and a total of 371 patients were included in the study. Patient data were obtained from patient files in the hospital archive and through the hospital automation system. Patients undergoing CPR; age (18-65 years, over 65 years), gender, place of arrest (in-hospital, out-of-hospital), arrest rhythm (asystole, NEA, VF, nVT), duration of CPR (0-20 min, >20 min), and CPR were grouped according to the result (ROSC, exitus). The distribution of the patients who underwent CPR according to months and hours of the day, comorbid diseases, cause of arrest, defibrillation and endotracheal intubation rates were examined. The final status in the emergency department (intensive care hospitalization, death), short- and long-term survival rates, factors affecting survival, and neurological recovery results of patients who achieved ROSC after CPR were examined. Cerebral performance scale (CPS) was used to determine the neurological recovery outcome of the patients after CPR. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Results: In our study, 53.6% of the cases were men and 46.4% were women. We found the in-hospital cardiac arrest (IHCA) rate to be 75.2%, and the out-of-hospital cardiac arrest (OHCA) rate to be 24.8%. The most common arrest rhythm was asystole (61.7%), while the rate of shockable rhythm (VF/nVT) was 10.8%. Cardiac-induced cardiopulmonary arrest (CPA) rate was 35.6%. While the rate of ROSC after CPR was 36.9% in IHCA cases, it was 33.7% in OHCA cases. In cases with ROSC, 0-24 hour survival rate was 59.7%, 1-30 day survival rate was 32.1%, 1-12 month survival rate was 8.2%. It was determined that 6 (5.7%) of the cases with ROSC in IHCAs and 4 (13.8%) of cases with ROSC in OHCAs were discharged. Neurological recovery according to CPS in 10 patients discharged from the hospital was CPS-1 in 7 patients, CPS-3 in 3 patients, while brain death (CPS-5) occurred in 6 patients with CPR as ROSC. Discussion and Conclusion: In this study, CPA cases are more common in males. CPA is most commonly caused by cardiac causes. In IHCA cases, the rate of ROSC is higher as a result of CPR. While CPR is more successful in patients with coronary artery disease and hypertension as comorbid diseases, CPR success is low in patients with malignancy. Survival and neurologic recovery are better in patients with cardiac-induced CPA. Shockable arrest rhythm, CPR less than 20 minutes, and defibrillation in OHCAs increase survival.