Kuzeydoğu Akdeniz (İskenderun Körfezi) kılkuyruk mercanın (Nemipterus randalli RUSSELL, 1986) bazı popülasyon dinamiği parametreleri
Some population dynamic parameters of Northeastern Mediterranean (Iskenderun Bay) threadfin bream (Nemipterus randalli RUSSELL, 1986)
  1. Tez No: 692047
  2. Yazar: ÜMİT TARTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma İskenderun Körfezi'nin, Kuzeybatısında yer alan Yumurtalık Koyu'nda dağılış gösteren kılkuyruk mercan balığına (Nemipterus randalli Russell, 1986) ait bazı popülasyon parametre özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bunun için İskenderun Körfezi'nin Yumurtalık ilçesi açıklarında 0-10m ve 10-20m derinlik katmanlarına yerleştirilen istasyonlardan Nisan 2018-Aralık 2019 yılları arasında mevsimsel olarak örneklemeler yapılmıştır. Örnekler 22mm ağ göz genişliğine sahip mesleki dip trolü ağı kullanılarak temin edilmiştir. Toplamda 668 birey incelenmiş olup; bunlardan 395 adedinin erkek, 273 adedinin dişi bireylerden oluştuğu görülmüştür. Tüm bireyler için çatal boy 9.0cm'den 20.7cm'ye kadar değişirken, total ağırlık 16.48g'dan 176.11g'a değişim gösterdiği saptanmıştır. Erkek, dişi ve bunların toplamı için Çatal Boy-Ağırlık ilişkisi sırasıyla W=0.017*FL3.043, W= 0.018*FL3.032 ve W=0.018*FL3.03 şeklinde saptanmıştır. Toplam için L∞=34.58cm, K= 0.13 yıl-1, to= -2.21 yıl. Doğal (M), balıkçılık nedeniyle olan (F) ve toplam ölüm oranlarının üssi katsayıları (Z) sırasıyla 0.24 yıl-1, 0.62 yıl-1 ve 0.86 yıl-1 şeklinde hesaplanmıştır. Stoktan yararlanma düzeyi (E) ise 0.72 yıl-1.olarak saptanmış olup; böylece İskenderun Körfezinde dağılış gösteren kılkuyruk mercan balıklarının stoku üzerinde aşırı balıkçılık baskısı altında olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the identification of some population dynamical parameters of threadfin bream (Nemipterus randalli Russel, 1986) distributed along the Yumurtalik Bay, northwestern Iskenderun Bay. For this purpose, seasonal sampling were made at two stations at 0-10m; 10-20m depth layers between 2018 and 2019. The samples were caught by using a commercial bottom trawl net with 22mm mesh size. A total of 668 individuals were investigated 395 of which were males and 273 of which were females. Fork length ranged from 9.0 to 20.7cm and total weight changed from 16.48g to 176.11g, for all individuals. Length-weight relationships were W=0.017*FL3.043 for males, W= 0.018*FL3.032 for females, and W=0.018*FL3.03 for combined sexes. The growth parameters as L∞ = 34.58cm, K = 0.13 year-1, to= -2.21 year for total individuals. Instantaneous rate of natural (M), fishing (F), and total (Z) mortality were found to be 0.24 year-1, 0.62 year-1 and 0.86 year-1 respectively. The exploitation rates (E) was determined as 0.72 year-1. Therefore the threadfin bream population distributed in Iskenderun Bay can be considered under overfishing pressure.