İş sözleşmesinin sağlık nedeniyle feshi
Termination of employment contract for health reasons
  1. Tez No: 692048
  2. Yazar: SENİHA NESİBE BATU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanmış olan bu çalışmanın konusu iş sözleşmesinin sağlık nedeniyle feshidir. Hastalık ve engellilik halleri iş sözleşmesinin tüm aşamalarında iş ilişkisini etkilemekte olup, işçi ve işveren için önemli niteliğe sahip olan bir konudur. Özellikle günümüzde Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra hastalık kavramı, iş sözleşmesinin devamı ve feshi hususunda ayrı bir önem teşkil etmektedir. Taraflar açısından iş ilişkisinde sözleşmenin sona erip ermeyeceği hususu en önemli noktalardandır. Bu tez çalışmasında özellikle işçinin yetersizliğinden kaynaklanan sık sık hastalanma, çalışamaz duruma getirmemekle birlikte işini gerektiği şekilde yapmasını devamlı etkileyen hastalık ve uzun süreli hastalığa bağlı olarak işverence iş sözleşmesinin geçerli feshi anlatılacaktır. Ayrıca iş sözleşmesinin işçi ile işveren tarafından sağlık nedenlerine dayalı olarak haklı feshi üzerinde durulacaktır. İş sözleşmesinin sağlık nedenlerine dayalı olarak feshedilmesi ile ilgili Yargıtay tarafından geçmişten günümüze verilmiş olan kararlar ile öğretideki farklı görüşler ışığında değerlendirmeler yapılarak, konu hakkındaki fikir ayrılıklarına da değinilecektir. Ayrıca işçi ve işveren açısından Covid-19 bulaşıcı hastalığı nedeniyle iş sözleşmesinin feshi de genel olarak ele alınacaktır. Çalışmamda konu İş Kanunu özelinde anlatılacak olup gerektiği durumlarda diğer kanunlara da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study, which was prepared as a master's thesis termination of the employment contract for health reasons. Sickness and disability affect the employment relationship at all stages of the employment contract, and it is an important issue for the employee and the employer. Especially today, after the emergence of the Covid-19 epidemic, the concept of illness has a special importance in terms of the continuation and termination of the employment contract. In terms of the parties, the issue of whether the contract will expire or not is one of the most important points in the business relationship. In this thesis, the valid termination of the employment contract by the employer will be explained due to the frequent illness caused by the inadequacy of the worker, the illness that does not make him unable to work, but the illness that constantly affects him to do his job properly, and the long-term illness. In addition, the rightful termination of the employment contract by the employee and the employer based on health reasons will be emphasized. The decisions made by the Supreme Court regarding the termination of the employment contract based on health reasons will be evaluated in the light of the different views in the doctrine and the differences of opinion on the subject will also be mentioned. In addition, the termination of the employment contract due to the covid-19 contagious disease will be discussed in general for the worker and the employer. In my study, the subject will be explained in terms of the Labor Law, and other laws will also be mentioned when necessary.