Mini insansız hava araçlarının havada kalma süresini artırmak amacıyla çoklu hibrit güç paketi geliştirilmesi
Development of multiple hybrid power package to increase the endurance of mini unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 692056
  2. Yazar: SİNAN KEİYİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsansız hava araçları (İHA) her geçen gün yeni görev ve amaçlarla kullanımı yaygınlaşan sistemlerdir. Son zamanlarda İHA sınıfları içerisinde sertifikasyon, üretim, maliyet gibi birçok konuda avantajları nedeniyle mini-İHA'ların kullanımı öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında mini İHA'ların temel sorunlarından biri olan havada kalma süresi kısalığına çözüm getirmek amacıyla çoklu hibrit güç sistemleri geliştirilmiştir. Hidrojenle çalışan yakıt hücresi, lityum polimer batarya, güneş paneli ve süper kapasitör sistemlerinin kullanıldığı hibrit yapılara ilişkin algoritmalar oluşturulmuştur. Güç yönetim sistemi (GYS) tasarımı gerçekleştirilerek oluşturulan hibrit itki elemanları aralarında geçişler sağlanmıştır. İtki sisteminin yer testleri statik ve dinamik yük altında gerçekleştirilerek, önerilen iki hibrit modelin sonuçları çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda önerilen hibrit sistem elemanları ve GYS algoritması ile model mini-İHA'nın havada kalma süresini bataryalı modele göre 3 kattan daha fazla arttırabildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında yakıt hücrelerinin mevcut düşük güç yoğunluğu nedeniyle uygun süper kapasitörler ile kullanımının güvenilirlik ve batarya performansı açısından faydalı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) are systems are becoming more and more popular with new missions and purposes. Recently, the use of mini-UAVs has been one of the most popular type in the UAV classes due to their advantages in many aspects such as certification, production, cost. In this study, a modularly structured multiple sourced hybrid power system is developed to overcome the main problems of mini-UAVs related to short range. New algorithms are developed for hybrid structures utilizing and integrating hydrogen-powered fuel cell, lithium polymer battery, solar panel and supercapacitor systems. The hybrid propulsion system modules are integrated by a power management system (PMS) that supervises and synchronizes the operation of the system to optimize the powering operation. The ground tests of the propulsion system are carried out under static and dynamic load cases. The details provided includes the results of the proposed two hybrid models that are evaluated within the scope of the study. As a result of the study, it is observed that the proposed PMS algorithm-based hybrid system increases the flight range of the model mini-UAV more than 3 times compared to the conventional type of system using a battery pack-based power module. In addition, it is concluded that the use of fuel cells with appropriate supercapacitors is beneficial in terms of reliability and battery performance, due to the low power density available.