Seyhan Baraj gölü'nde sıcaklık ve çözünmüş oksijenin derinliğe bağlı değişimi
Change 0f the temperature and dissolved oxygen depending on depths in Seyhan Dam lake
- Tez No: 692055
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Adana ili sınırları içerisinde bulunan Seyhan Baraj Gölü'nün Mayıs 2018 - Nisan 2019 döneminde 4 istasyonda sıcaklık ve çözünmüş oksijen profilini belirlemek amacı ile yürütülmüştür. Aylık olarak yüzeyden dibe doğru her metrede sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, toplam çözünmüş katı madde, iletkenlik ve bunların yanı sıra ışık geçirgenliği ölçümleri yapılmıştır. Gölde yaz aylarında sıcaklık ve buna bağlı olarak çözünmüş oksijen açısından tabakalaşma tespit edilmiştir. Çözünmüş oksijen profilinin klinograd olduğu belirlenmiştir. pH, toplam çözünmüş katı madde ve elektriki iletkenlik vertikal olarak değişim göstermemiştir. Işık geçirgenliği açısından göl mezotrofik karakterdedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the temperature and dissolved oxygen profile of Seyhan Dam Lake, located within the borders of Adana province, at 4 stations in the period of May 2018 - April 2019. Temperature, dissolved oxygen, pH, total dissolved solids, conductivity as well as light transmittance measurements were made at every meter from the surface to the bottom as monthly. Stratification in terms of temperature and dissolved oxygen has been detected in the lake during summer months. The dissolved oxygen profile was clinograd. pH, total dissolved solids and electrical conductivity did not change vertically. In terms of light transmittance, the lake is mesotrophic.