Karabiber, üzüm çekirdeği ve çörek otu yağlarının yumurta içi (ın ovo) enjeksiyonunun kuluçka parametreleri ile civcivlerin besi performansı ve antioksidatif durumuna etkisi
In ovo injection of black pepper, grape seed or black cumin oils on hatching and post hatch performance and antioxidative status of broiler chickens
- Tez No: 692088
- Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mevcut çalışmada antioksidan özelliğe sahip karabiber, üzüm çekirdeği ve çörek otu yağlarının döllü etlik piliç yumurtalarına in ovo uygulamasının kuluçka özellikleri ile civcivlerin performansı ve bazı kan değerlerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada 34 haftalık Ross 308 ebeveyn sağlanan 200 kuluçkalık yumurta (67.98±1.69 g) 5 gruba ayrılmış, inkübasyonun 16. gününde herhangi muamele yapılmayan kontrol (negatif) ile pozitif kontrol (0.1 ml zeytinyağı/yumurta), karabiber yağı (0.1 mg/yumurta), üzüm çekirdeği yağı (0.1 mg/yumurta), çörek otu yağı (0.1 mg/yumurta) gruplarına in ovo besleme yapılmıştır. Kuluçkadan çıkan dişi civciv sayısı ve civciv çıkış ağırlığı karabiber yağı enjekte edilen grupta düşmeye, geç dönem ölüm oranı ise çörek otu yağı alan grupta, artmıştır. Besi sonunda canlı ağırlık, yemden yararlanma oranı, yem tüketimi, karkas ağırlığı, abdominal yağ ve karaciğer ağırlığına in ovo yağ uygulaması etkili olmamıştır. Serum TTL, Disülfit dengesi, TP ve AST değerleri arasında rakamsal farklılık belirlenmiştir. Sonuç olarak in ovo bitki esans yağı enjeksiyonun broiler endüstrisi için erkek sayısının artırılması, buna karşılık embriyonal ölümde artışa neden olabileceği, oksidatif stresin azaltılması için potansiyeli olabileceğine ilişkin eğilim saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effect in ovo administration of the black cumin oil, grape seed oil or black pepper oil and with antioxidant properties on hatching performance, post hatch broiler growth performance and some blood metabolits were investigated. A total of 200 fertile eggs [(Ross 308; broiler breeders age 34 weeks; average egg weight (67.98±g)] were divided into five groups: negative control (untouched), positive control (olive oil, 0.1 ml/egg), black pepper oil (0.1 ml/egg), grape seed oil (0.1 ml/egg) or black cumin oil (0.1 ml/egg). Experimental preparations were injected into eggs at day of 16 of incubation period. Results showed that hatching weight, number of female chick decreased by in ovo black pepper oil injection. In addition, late embryo mortality was found to be high in the group in ovo injection black cumin oil. Serum concentration of TTL, Disulfide balance, TP, and AST were numerically changed by plant essential oil groups than controls. In conclusion, a trend has been determined that in ovo injections of plant essential oil may have potential to increase the number of males for broiler industry and reducing oxidative stress, while also an increase in embryonal mortality.