Batı Afrika'da pirinç üretiminde teknik ve ekonomik etkinlik : Benin örneği
Technical and economic efficiency of rice production in west Africa: case of Benin
  1. Tez No: 692116
  2. Yazar: YANN EMMANUEL SONAGNON MIASSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Benin'de pirinç üretiminde teknik ve ekonomik etkinlik ve bu etkinliğe etki eden faktörleri incelemek amacıyla yapılan bu araştırmanın birincil verileri Benin'in N'Dali, Karimama, Gogounou ve Kouande illerini temsilen 200 adet tarımsal işletmeden 2021 yılında anket yoluyla elde edilmiştir. Kuzey Benin'de pirinç üretimi ekonomik açısından karlıdır. Elde edilen Brüt Net Faaliyet Kârı (NFK) hektar başına 1454 dolar'a eşittir. Karlılık göstergeleri de illere göre hesaplanmıştır. Karimama ilindeki işletmeler teknik ve ekonomik açıdan daha kârlıdır (Net Faaliyet Kârı = 2950 $). Kârlılık düzeyi açısından N'Dali, Kouande ve Gogounou illeri, Karimama ilinin ardından gelmektedir. Teknik ve ekonomik etkinlik oranı %51 bulunmuştur. Çiftliklerin yaklaşık % 50'ının teknik verimliliği 0 ile 0,50 arasındadır. Çiftliklerin yaklaşık % 28'inin teknik verimliliği 0,76 ile 1 arasındadır. Bu etkinliğe etki eden faktörler Tobit regresyon modeli ile incelenmiştir. Üreticinin yaşı, deneyim süresi, hane halkı büyüklüğü, yabancı işgücü kullanımı, kredi kullanım miktarı ve diğer girdi kullanımları (tohum ve gübre miktarları) gibi parametreler pirinç üretiminin teknik ve ekonomik verimliliğini etkilenmektedir. Pirinç üreticileri, tarımsal krediye erişim, iklim değişikliği ve yeterli tarımsal ekipmana erişim ile ilgili zorluklarla karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
The primary data from this research, which was conducted to examine the technical and economic efficiency of rice production in Benin and the factors affecting this efficiency, were obtained through a questionnaire carried out in 2021 with 200 farms in the provinces of N'Dali, Karimama, Gogounou and Kouandé in Benin. Rice production in northern Benin is economically profitable. The Net Operating Income (NOI) generated is equivalent to $ 1,454 per hectare. Profitability indicators were also calculated by province. The farms in Karimama province are technically and economically more profitable (NOI = $ 2,950). In terms of profitability, the provinces of N'Dali, Kouande and Gogounou succeed the province of Karimama. The technical and economic efficiency rate is 51%. The technical yield of around 50% of farms is between 0 and 0.50. The technical efficiency of about 28% of farms is between 0.76 and 1. Factors affecting this activity were examined with the Tobit regression model. Parameters such as the age of the producer, the number of years of experience, the size of the household, the use of outside labor, the amount of credit and the use of inputs (quantities of seeds and fertilizers) affect the technical and economic efficiency of rice production. Rice producers face challenges related to access to agricultural credit, climate change and access to adequate agricultural equipment.