Salkım seyreltmesinin antepfıstığının (Pistacia vera L.) farklı organlarında semikinon radikaller, hormonlar, şeker içerikleri ve bitki besin elementleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effeciacy of cluster thinning on semiquinone radicals, phytohormones, sugar uptake and plant nutrients in different organs of pistachio
  1. Tez No: 692115
  2. Yazar: MEHMET ZAFER DOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de“Yeşil Altın”olarak bilinen Antep fıstığı, özellikle Orta Doğu bölgesinde üreticiler için önemli bir gelir sağlıyor. Antep fıstığı, Türkiye'de ekonomik açıdan önemli bir sert kabuklu meyve ağacıdır.“Kırmızı”Türkiye'de en çok üretilen ticari çeşitlerden biridir. Antep fıstığı, periyodisite gösteren bir sert kabuklu meyve türü olduğu için üretim yıllara ve ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Bu tezin temel amacı, çiçek salkımı seyreltmesi uygulamasının, çiçek salkımının seyreltmesinden derime kadar geçen süreye bağlı olarak fıstığın (Pistacia vera L.cv. Kırmızı) metabolik tepkileri üzerindeki etkisini incelemektir. Birinci amaç, seyreltme uygulamasının antepfıstığı organlarında (meyveler, yapraklar ve sürgünler) semikinon radikallerinin oluşumunu değiştirip değiştirmediğini belirlemektir. İkinci amaç, sinyal moleküllerine, yani absisik asit (ABA), salisilik asit (SA) ve indol-3-asetik asit (IAA) gibi fitohormonlara ve bunların üretim sırası/periyodundaki değişikliklere neden olup olmadığını doğrulamak ve sinyallerin organdan organa iletilmesindeki etkisini araştırmaktır. Ayrıca üçüncü amaç, çiçek salkımının seyreltmesinden sonra şeker seviyelerinde değişiklik olup olmadığını belirlenmesidir. Bunlara ek olarak Türkiye ve özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde mutlak periyodisite gösteren en önemli çeşitlerden biri olan“Kırmızı”fıstık çeşidinde çiçek salkımı seyreltme uygulaması sonrasında yaprak, sürgün ve meyvelerdeki besin elementi konsantrasyonlarının belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pistachios are known as“Green Gold”in the Middle East region, and provide important revenue for producers. Pistachio cultivation is done economically and has a big potential in Turkey.“Kirmizi”is one of the commercially grown varieties produced numerously in Turkey. Since pistachio is a type of nut that shows alternate bearing phenomena, and so production varies according to years and countries. The main goal of this thesis was to examine the effect of the flower cluster thinning application, on metabolic responses of pistachio (Pistacia vera L.cv. Kirmizi) depending on the time that has elapsed since making the flower cluster thinning. The first objective was to determine whether the above treatment alters the generation of semiquinone radicals in pistachio organs (fruits, leaves and shoots). The second objective was to verify whether it causes elevated generation signaling molecules, i.e. phytohormones such as abscisic acid (ABA), salicylic acid (SA) and indole-3-acetic acid (IAA) and changes in the sequence/period of their generation, and in the transduction of signals from organ to organ. Moreover, the third objective was to determine whether changes in the sugar levels occur after the flower cluster thinning. Additionally, it was aimed to determine the nutrient element concentrations in leaves, shoots and fruits after the flower cluster thinning application in the“Kırmızı”pistachio variety