Konya yöresinde farklı ekolojik şartlarda yetişen kenevir bitkisinin kimyasal bileşiminin incelenmesi
Investigation of chemical composition of cannabis plant growing in different ecological conditions in Konya region
  1. Tez No: 692198
  2. Yazar: UMUT KARĞILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı süperkritik karbon dioksit (SC-CO2) ve soxhlet ekstraksiyonları altında ekstraktların kannabinoid konsantrasyonunu araştırmaktır. SFE sisteminde iki farklı basınç (15 ve 33 MPa) ve sıcaklıklarda (40 ve 60 °C) sıcaklıklarda ekstraksiyonlar yapılmış, tüm koşullar, modifiyer olarak etanol varlığında ve yokluğunda denenmiştir. Soxhlet sisteminde ise, kenevir bitkisinin ekstraksiyonu için sırayla hekzan, etil asetat ve etanol kullanılmıştır. Ekstrelerin kannabinoid bileşimi Yüksek-Performanslı Sıvı Kromatografi (HPLC) analizleri ile belirlenmiştir. SFE ekstraksiyonunda en yüksek Tetrahidrokannabinol (THC) ve Kannabidiol (CBD) verimleri Papatya için sırasıyla (%90.82 ve %3.71) ve Elnur için (%58.22 ve %3.29) olarak tespit edilmiştir. Narlı türü, en yüksek CBD (%7.70) verimini vermiştir. Soxhlet ekstraksiyonundan sonra tüm türler CBD içeriği açısından değerlendirildiğinde, Meram bölgesindeki tüm sonuçlar en yüksektir. CBD açısından verimli bir ekstrakt isteniyorsa Meram bölgesinde ekim yapılabileceği değerlendirilmekle birlikte ancak bu sonuçların birçok farklı parametreye (iklim, ekim şekli, vd.) göre değişebileceği de düşünülmektedir. Yetiştirme amacına uygun olarak CBD açısından en yüksek verimi (%65.88) Narlı türü sağlamıştır. THC etken maddesi açısından değerlendirildiğinde ise, her türün, soxhlet ekstraksiyonundan sonra farklı bölgelerden yüksek verim elde edildiği görülmüştür. Elnur türü Altınekin bölgesinde (%66.21), Papatya türü Beyşehir bölgesinde (%52.05), Narlı türü (%14.49) ve Gökçeağaç türü Çumra bölgesinde (%56.13) en yüksek verimleri vermiştir. Bu çalışma, farklı iklim koşullarının farklı türlerde CBD ve THC verimi üzerindeki etkisini gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cannabinoid concentration of the extracts under different supercritical carbon dioxide (SC-CO2) and soxhlet extractions. Extractions were performed at two different pressures (15 and 33 MPa) and temperatures (40 and 60 °C) in the SFE system, and all conditions were tested in the presence and absence of ethanol as a modifier. In the Soxhlet system, hexane, ethyl acetate and ethanol were used respectively for the extraction of the cannabis plant. The cannabinoid composition of the extracts was determined by High-Performance Liquid Chromatography (HPLC) analyses. The highest Tetrahydrocannabinol (THC) and Cannabidiol (CBD) yields in SFE extraction were determined for Chamomile (90.82% and 3.71%) and Elnur (58.22% and 3.29%), respectively. Pomegranate variety gave the highest CBD (7.70%) yield. When all strains were evaluated for CBD content after Soxhlet extraction, all results were highest in the Meram region. It is considered that if a productive extract in terms of CBD is desired, it is considered that planting can be done in the Meram region, but it is also thought that these results may vary according to many different parameters (climate, planting method, etc.). Pomegranate variety provided the highest yield (65.88%) in terms of CBD in accordance with the cultivation purpose. When evaluated in terms of THC active ingredient, it was observed that each species had high yields from different regions after soxhlet extraction. Elnur species gave the highest yields in Altınekin region (66.21%), Daisy species in Beyşehir region (52.05%), Pomegranate species (14.49%) and Gökçeağaç species in Çumra (56.13%). This study is the first to show the effect of different climatic conditions on the yield of CBD and THC in different species.