Portre sanatı ve seramik malzeme ile uygulamalar
Portait art and applications with ceramic materials
  1. Tez No: 692230
  2. Yazar: OĞUZHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞİRİN KOÇAK ÖZESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sanatta portre ele alınan önemli konular arasında yer almaktadır. Portreler sanat tarihinin başlangıcından günümüze kadar çeşitli amaçlara hizmet etmiştir. Tarih öncesi zamanlarda mağara resimleri ile başlayan betimlemeler zamanla varlıklı ailelerin portrelerine, sonra da halktan insanların portrelerine yer verilerek kullanılmaya başlanmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde sanat tarihinde portrenin kullanımı, portrenin ve otoportrenin tanımları, eser ve sanatçı örneklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmalar sonucunda yapmış olduğum tasarımların uygulama aşamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölüm de seramik sanatında portre eserleri üreten Türk ve Yabancı sanatçılara yer verilmiştir. Bu sanatçıların seramik eserlerindeki portreleri incelenmiştir. Son bölümde ise araştırmalar neticesinde yapılan kişisel uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Portrait is one the important subjecst in art. From the beginning of the art history to present, potraits have been used for various purposes. Descriptions that started with cave paintings in prehistoric times cotinued to be used as portraits of wealthy families and then portaits of common people. Use of potrait, descriptions of portrait and self-portrait, examles of works and artist are included in the first part of the thesis project. In the second part, the implementation stages of the desings that i made as the results of my research is featured. In the third part, Turkish and foreing artists who produced portrait works in ceramic art take place. And these artists' ceramic art portraits were analyzed. In the final section, personal applications as the result of research are placed.