Investigating the effects of bentonite nanoparticles and sorbitol addition on PVP-CMC-gums hydrogel films for biomedical applications
Bentonit nanoparçacıkların ve sorbitol ilavesinin biyomedikal uygulamalar için PVP-CMC-gums hidrojel filmlere etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 692287
  2. Yazar: SAMAHIR SHEIKH IDRIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Her geçen gün polimerler, özellikle biyomedikal uygulamalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli bileşenler kullanılarak sekiz farklı hidrojel filmi oluşturuldu. PVP-CMC sakızı esaslı hidrojel filmler, Bentonit filmleri durumunda oda sıcaklığında dökülerek ve kurutularak yapılırken, PVP-CMC sakızı esaslı hidrojel filmleri, Sorbitol eklenmesi durumunda yavaş yavaş bileşenler eklenerek ve karıştırılarak yapılmıştır. Ancak, Bentonit kili ve Sorbitol'ün hidrojel filmler üzerindeki etkilerine ilişkin daha fazla araştırma yapılması gerekiyordu. Çeşitli fiziksel, mekanik, termal ve diğer özellikler, SEM, FTIR, şişme, temas açısı, biyolojik ve termal bozulma ve çok sayıda başka analiz dahil olmak üzere çeşitli analitik yöntemler kullanılarak kanıtlandı ve araştırıldı. Birincil sonuçlar, bu filmlerin ilaç yükleme ve diğer uygulamalar için kullanılabileceğini ima eden çapraz bağlama bağlarının oluşumunu gösteren yeni zirveleri ortaya çıkardı. Bulgulara göre, Sorbitol ve Bentonit'in eklenmesi filmlerin tüm özelliklerini iyileştirdi ve etkinliklerini artırdı. PCXB ve PCGB filmler üstün mekanik özellikler, yüzey hidrofobikliği, geçirgenlik, şişme, termal kararlılık ve ilaç salma özellikleri sunar. Sorbitol durumunda filmlerin sırası renk, yüzey suyu geçirgenliği, geçirgenlik, biyolojik bozunma ve ilaç salımı açısından değişse de, yine de en iyi PCGS'yi seçebiliriz. Bu tez ayrıca bu filmlerin ilaç dağıtımı, kök dolguları, kontakt lensler, doku mühendisliği, bandajlar ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli biyomedikal uygulamalarda kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Every day, polymers are being used more and more, particularly in biomedical applications. In this work, eight distinct hydrogel films were created using a variety of ingredients. PVP-CMC-gum-based hydrogel films were made by casting and drying at room temperature in the case of Bentonite films, while PVP-CMC-gum-based hydrogel films were made by gradually adding ingredients and mixing in the case of adding Sorbitol. However, more research into the effects of Bentonite clay and Sorbitol on hydrogel films was required. Several physical, mechanical, thermal, and other characteristics have been proven and investigated using a variety of analytical methods, including SEM, FTIR, swelling, contact angle, biological and thermal deterioration, and numerous other analyses. The primary results revealed new peaks, which indicate the creation of cross-linking bonds, implying that these films can be utilized for drug loading and other applications. According to the findings, the inclusion of Sorbitol and Bentonite improved all of the properties of the films and enhanced their efficiency. PCXB and PCGB films offer superior mechanical characteristics, surface hydrophobicity, permeability, swelling, thermal stability, and drug-releasing capabilities. While the order of films changed in terms of color, surface water permeability, permeability, biodegradation, and drug-releasing in the case of Sorbitol, we could still pick PCGS as the best. This thesis has also shown that these films may be utilized in a variety of biomedical applications, including drug delivery, root fillings, contact lenses, tissue engineering, bandages, and more.