Hamilelerde ağız ve diş sağlığına yönelik bilinç düzeylerinin, uygulamalarının ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness levels, practices and attitudes on oral and dental health of pregnants
  1. Tez No: 692288
  2. Yazar: ABDULKADİR TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR MOLLAOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hamilelik döneminde meydana gelen diş kayıpları uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir konu olmuştur. Özellikle son yıllarda bu ilişki çift yönlü olarak araştırılmaktadır. Bu araştırmalardan bazıları erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi hamilelik komplikasyonları ile diş kayıpları arasında ilişki kurmayı amaçlamıştır. Erken doğum veya düşük doğum ağırlığı ile sonuçlanabilen doğumlarda bebeğin geliştiği amniyon sıvısının bakteriyel içeriği ile annenin oral florasında bulunan patojen bakterilerin aynı olması bu ilişkinin kökenini oluşturmaktadır. Doğum olayını inflamatuar sitokinler başlatmaktadır. Bu inflamatuar sitokinlerin, amniyon sıvısı içerisinde hamileliğin erken döneminde yoğunluğunun artması erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Dental plakta bulunan patojen bakterilerin bakteriyemi sebebiyle amniyon sıvısında görülmesi, bu bakterilere karşı inflamatuar cevap gelişmesine neden olarak komplikasyonları başlatabilir. Ağız ve diş sağlığı ile hamilelik ilişkisine bir diğer açıdan bakmak gerekirse, pekçok çalışmada hamilelik sırasında değişebilen hormon dengesinin anneyi periodontal hastalığa daha yatkın hale getirebildiği bildirilmiştir. Değişen hormon dengesi sebebiyle, mevcut periodontal hastalığın şiddeti artabilmekte ve diş kayıplarına sebep olabilmektedir. Bu çalışmada, farklı sosyoekonomik seviyelerdeki hamile hastalara çeşitli sorular sorulmuş, hamilelik dönemindeki ağız ve diş sağlığına yönelik tutumları, uygulamaları ve bilinç düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tooth loss during pregnancy has been a subject that has been studied for many years. Especially in recent years, this relationship has been investigated in both ways. Some of these studies aimed to establish a relationship between pregnancy complications such as preterm birth and low birth weight and tooth loss. The origin of this relationship is the fact that the bacterial content of the amniotic fluid in which the baby develops and the pathogenic bacteria found in the oral flora of the mother are the same during deliveries resulting in premature birth or low birth weight. Inflammatory cytokines initiate the birth process. The increase in the density of these inflammatory cytokines in the amniotic fluid in the early period of pregnancy may cause complications such as premature birth and low birth weight. The presence of pathogenic bacteria comes from dental plaque in the amniotic fluid due to bacteremia may cause an inflammatory response against these bacteria and initiate complications. To look at the relationship between dental health and pregnancy from another perspective, it has been reported by many studies that the hormonal balance that can change during pregnancy can make the mother more susceptible to periodontal disease. Due to the changing hormonal balance, the severity of the existing periodontal disease may also increase and cause tooth loss. In this study, various questions were asked to pregnant patients who are in different socioeconomic levels. Their attitudes, practices and awareness towards oral and dental health during pregnancy were assessed.