Genel anestezi altında ve klinik ortamda uygulanan dental tedavi eğilimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dental treatment trends applied under general anesthesia and in a clinical environment
  1. Tez No: 692297
  2. Yazar: İRFAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDINBELGE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Diş hekimliğinde 1960'lı yıllarda başlayan genel anestezi altında dental tedavi uygulamalarının sayısı günümüzde her geçen gün daha da artmaktadır. Dental fobisi olan bazı yetişkin hastalar da dahil olmak üzere küçük yaştaki veya tedaviye izin vermeyen uyumsuz hastalar, medikal problemi olan hastalar ve mental açıdan yetersizliği olan çocuklarda genel anestezi altında dental tedaviler uygulanmaktadır. Özellikle engelli hastalarda ve küçük yaştaki çocuklarda oral hijyen oldukça kötüdür ve bu hastalarda farmakolojik olmayan teknikler çoğu zaman işe yaramaz. Bu sebepten genel anestezi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Amaç: Bu tez çalışmasıyla amacımız genel anestezi altında tedavi edilen hastaların bazı özelliklerinin değerlendirilmesi, klinik ortam ve genel anestezi altında yapılan tedavilerde kullanılan teknikler, tedavi şekilleri ve kullanılan malzemelerin farklılıklarını karşılaştırmak ve hekimlerin tedavi tercihlerindeki eğilimlerinin belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada anket verilerinin toplanması ve değerlendirilmesi 15.03.2021-31.05.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya; diş hekimliği fakültesinden mezun olmuş, üniversite hastanesi, özel diş hastanesi, devlet hastanesi, ağız diş sağlığı merkezi ya da özel muayenehanede çalışan 229 diş hekimi/uzman diş hekimi katılmıştır. Çalışmada kullanılan anket 20 soru ve 4 bölümden oluşmaktadır. Anket google forms programı ile hazılanmış ve internet üzerinden katılımcılara ulaştırılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS v23 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Today, dental treatment applications performed under general anesthesia are increasing day by day. Dental fobisi olan bazı yetişkin hastalar da dahil olmak üzere küçük yaştaki veya tedaviye izin vermeyen uyumsuz hastalar, medikal problemi olan hastalar ve mental açıdan yetersizliği olan çocuklarda genel anestezi altında dental tedaviler uygulanmaktadır. These applications started in dentistry in the 1960s. . Oral hygiene is very poor, especially in disabled patients and young children, and non-pharmacological techniques are often useless in these patients.For this reason, the necessity of general anesthesia arises. Aim: Our aim with this thesis study is to evaluate some characteristics of patients treated under general anesthesia, to compare the differences in the clinical setting and the techniques used in the treatments under general anesthesia, the treatment modalities and the materials used, and to determine the tendencies of the physicians in their treatment preferences. Materials and Methods: In this study, the collection and evaluation of the survey data was carried out between 15.03.2021 and 31.05.2021. To work; 229 dentists/specialist dentists who graduated from the faculty of dentistry and working in a university hospital, private dental hospital, state hospital, oral dental health center or private practice participated in the study. The questionnaire used in the study consists of 20 questions and 4 sections. The questionnaire was prepared with the google forms program and delivered to the participants over the internet. Statistical analysis of the obtained data was carried out using the IBM SPSS v23 program.