Lorentz uzaylarında Timelike ve Spacelike eğrilere göre oluşturulan alt uzayların sınıflandırılması
Classification of subspaces created according to Timelike and Spacelike curves in Lorentz spaces
  1. Tez No: 692298
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada 1-indeksli 3-boyutlu ve 1-indeksli 4-boyutlu Lorentz uzayında Timelike ve Spacelike eğrilerde teğet, normal, birinci binormal ve ikinci binormal vektör alanlarının Timelike ve Null olma durumlarına göre bu eğrilerin Frenet çatılarının alt uzaylarında yatıp yatmadığı araştırılmıştır ve bu incelemelere ait bir sınıflandırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether Timelike and Spacelike curves in the 1-index 3-dimensional and 1-index 4-dimensional Lorentz space are lie in the subspaces of their Frenet frames, in accordance with the vector fields of tangent, normal, first binormal and second binormal, state of being Timelike and Null and a classification has been made concerning these investigations.