Uluslararası sözleşmeler ışığında çocukların kişisel hakları
Civil rights of children in consideration of international law conventions
  1. Tez No: 692304
  2. Yazar: BAHAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN DÜNDAR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
İnsan hakları tarihi boyunca, hukuki belgeler, bireylerin kişisel haklarını uluslararası düzeyde tanımlama ve güvence altına alma konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Kişisel haklar, herhangi bir ayrım gözetmeksizin her bireye insan haysiyetiyle yaşama zemini sağlayan temel haklardır. Öte yandan, hassas grupların, özellikle de buna dahil olan çocukların, adaletin sağlanması için çok daha detaylı ve özel hukuki korumaya ihtiyaçları olduğu bilinen bir gerçektir.“Çocuğun yüksek yararı”fikri ışığında çocukların kişisel hakları, bölgesel ve uluslararası düzeyde bildiriler ve sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Tüm bu nedenlerle bu çalışmada, çocuk hukukunun temel kaynakları olan uluslararası sözleşmeler ışığında bir çocuk hakları incelemesi yapılarak çocukların kişisel hak ihlallerinin ortadan kaldırılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çocuk ile ilgili tanım ve kavramlar, çocuk hukukunun ilkeleri ve çocuk haklarının tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, çocuk haklarına ilişkin uluslararası hukuktaki en kapsamlı düzenleme olan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ele alınmıştır. Bu bağlamda, çocukların kişisel haklarının hukuksal çerçevesi ve sözleşmenin denetim mekanizması incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, uluslararası çocuk hakları bildirgeleri ve çocukların kişisel hakları ile ilgili uluslararası hukuki kaynaklar açıklanmıştır. Son bölümün kapsamını ise Türk hukukunda çocukların kişisel hakları ve çocukları korumaya yönelik koruyucu ve destekleyici tedbirler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of human rights, legal instruments have crucial spot for defining and guaranteeing civil rights of individuals internationally. Civil rights are fundamental rights that provides every individual the ground for living with human dignity without any discrimination. On the other hand, it is a well-known fact that vulnerable groups, especially children as a part of these groups, who are included this need much more detailed and special legal protection to secure the justice. In the light of the idea“the best interests of the child”, civil rights of children has been guaranteed at regional and international level by international declarations and treaties. For all these reasons, in this study, it is aimed to contribute to the elimination of violations of civil rights of children by conducting a child rights review in the light of international conventions, which are the main sources of child law. The thesis consists of four parts. In the first chapter of this study, definitions and concepts related to the child, principles of child law and historical development of rights of the child are examined. In the second chapter, Convention on the Rights of the Child which is the most comprehensive regulation on rights of child in international law are discussed. In this context, it is attempted to analyse the legal framework of civil rights of children and monitoring mechanism of this convention. In the third chapter, international declarations of the rights of the child and international legal sources regarding civil rights of children are explained. The scope of the last section is constituted by civil rights of children in Turkish Law and custodial and supportive measures taken to secure the children.