COVİD-19 hastalarının tekrar başvurularının değerlendirilmesi
Assessment of readmissions among patients with COVID-19
  1. Tez No: 692303
  2. Yazar: GÜNEŞ KINA OFLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN BARDAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, evde veya yatarak tedavi gören ancak taburculuk sonrası acil servise hastalığa ait semptomlarla tekrar başvuran Covid-19'lu hastaların klinik özelliklerini tanımak, tekrar başvurabilecek hasta popülasyonunu öngörmeye çalışarak, sonrasında olabilecek tekrar başvuruları en aza indirmek ve acil servis hizmetini iyileştirmek amacıyla fikir vermektir. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 20.03.2020 ile 16.04.2021 tarihleri arasında başvuran, hastanemizde yapılan gerçek zamanlı PCR testleri pozitif olarak sonuçlanan 3786 adet hasta taranmıştır. Bu hastalar arasından PCR pozitifliği sonrası ilk 15 gün içerisinde Covid-19 semptomları ile tekrar acil servise başvuran, her iki başvurusunda da vital bulguları, laboratuvar tetkikleri ve akciğer tomografileri hastane sisteminde bulunan 95 adet hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza %51,6'sı (n=49) kadın, %48,4'ü (n=46) erkek olmak üzere 95 hasta dahil edildi. Hastalarda en sık görülen komorbiditeler %41,1'inde (n=39) hipertansiyon ve %28,4'ünde (n=27) diabet idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to identify the clinical features of patients with Covid-19 who are treated at home or inpatient but who re-apply to the emergency service with symptoms of the disease after discharge, trying to predict the patient population that may reapply, to minimize the possible re-admissions and to give an idea in order to improve the emergency service. Methods: 3786 patients who admitted to Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Medicine Emergency Service between 20.03.2020 and 16.04.2021 and whose real-time PCR tests were positive in our hospital were analyzed. Among these patients, 95 patients who were readmitted to the emergency department with Covid-19 symptoms in the first 15 days after PCR positivity, and whose vital signs, laboratory tests and lung tomography were found in the hospital system in both applications were included in the study. Results: Our study included 95 patients, 51.6% (n=49) female and 48.4% (n=46) male. The most common comorbidities in the patients were hypertension in 41.1% (n=39) and diabetes in 28.4% (n=27).