Derin Anterior Lameller keratoplasti (DALK) anatomik ve fonksiyonel sonuçları
Murat Mercanlı, Deep Anterior Lamellar Keratoplasty (DALK) anatomical and functional results
  1. Tez No: 692305
  2. Yazar: MURAT MERCANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları anabilim Dalı'nda DALK endikasyonu konulan ve Ocak 2015- Haziran 2021 tarihleri arasında bu endikasyonla operasyona alınan 120 hastanın verileri derlendi. Çalışmada hastaların, demografik verileri, cerrahi endikasyonları, intra-operatif komplikasyonları, post-operatif komplikasyonları, post-operatif uygulanan tedavileri, pre-operatif ve post-operatif görme keskinliğine ait verileri, otorefraktometreden elde edilen verileri ve korneal topografiden elde edilen verileri kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 31,5 yıl ve erkek cinsiyet oranı %51,7'dir. Vakaların %15,8'ine intraoperatif dönemde PK uygulandı. İntraoperatif PK uygulanması üzerine en etkili faktörün diseksiyon tipi ve makro perforasyon gelişmesi durumu olduğu saptandı. DALK uygulanan hastalarda en sık gözlenen komplikasyonların çift ön kamara gelişmesi (%9,9) ve erken sütur gevşemesi olduğu bulundu (%7,9). Postoperatif dönemde sekiz hastada katarakt, altı hastada glokom geliştiği ve toplam yedi hastaya PK uygulandığı gözlendi. Postoperatif dönemde otorefraktometreden elde edilen refraksiyon ve keratometri değerleri arasında gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Postoperatif dönemde korneal topografide ölçülen simK1 değeri distrofi grubunda, hem keratokonus grubuna göre hem de herpes grubuna göre düşük saptandı ancak anlamlı bulunmadı (p=0,133). SimK2 değeri ise keratokonus grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,010).Çalışma sonucunda elde ettiğimiz verilere göre hastaların operasyon sonrası dönemde hem klinik muayene hem otorefraktometre hem de korneal topografi verilerine göre takip edilmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Özellikle DALK sonrası katarakt cerrahisi uygulandığında çok dikkatli ve özenli olunmalıdır yoksa operasyon sırasında greftin zarar görme ihtimali yüksektir.
Özet (Çeviri)
In our study, the data of 120 patients with DALK indication in Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital Ophthalmology Department and operated with this indication between January 2015 and June 2021 were compiled. In the study, demographic data, surgical indications, intra-operative complications, post-operative complications, post-operative treatments, pre-operative and post-operative visual acuity data, data obtained from autorefractometry and data obtained from corneal topography were recorded. The mean age of the patients included in the study was 31.5 years and the male sex ratio was 51.7%. In the intraoperative period, PK was applied in 15.8% of the cases. It was determined that the most effective factors on the application of intraoperative PK were the type of dissection and the development of macro perforation. The most common complications in patients who underwent DALK were found to be double anterior chamber development (9.9%) and premature suture loosening (7.9%). In the postoperative period, it was observed that cataracts developed in eight patients, glaucoma developed in six patients, and a total of seven patients underwent PK. There was no significant difference between the groups in refraction and keratometry values obtained from autorefractometry in the postoperative period (p>0.05). In the postoperative period, simK1 value measured in corneal topography was found to be lower in the dystrophy group compared to both the keratoconus group and the herpes group, but it was not found significant (p=0.133). SimK2 value was found to be significantly higher in the keratoconus group than in the other groups (p=0.010). According to the data we obtained as a result of the study, it is of great importance to follow the patients in the postoperative period according to both clinical examination, autorefractometer and corneal topography data. Particularly, when cataract surgery is performed after DALK, one should be very careful and careful, otherwise the graft is likely to be damaged during the operation.