Hatay'dan Ortadoğu'ya yönelen işçi göçleri
Worker migration from Hatay to the Middle East
  1. Tez No: 692322
  2. Yazar: AHMET VEDAT SAVAŞGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL KOLUTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Tarih, Demography, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye, 1973 yılı sonrasında Ortadoğu ülkelerine büyük oranda iş gücü ihraç eden ülkeler arasında yer almıştır. Türkiye'den bölgeye yönelen iş gücünün temini, ülkenin çeşitli kentlerinden sağlandı. Çalışmada, iş gücü kaynağı sağlayan kentler arasında önemli yere sahip Hatay'ın, Ortadoğu ülkelerine yönelen emek göçünü ele alarak, sebep ve sonuçlarını değerlendirme amacı taşınmaktadır. Araştırmada, Hatay ilinin göç panoraması ortaya çıkarılmaya çalışılmış, Hatay'dan Ortadoğu ülkelerine gerçekleşen işçi göçlerinin, ülkenin göç belleğinde önemli yere sahip olduğu anlaşılmıştır. Hataylı işçilerin Arap ülkelerini tercih etmesinde, Hatay kentinin Ortadoğu ülkelerine coğrafi yakınlığı, kültürel değer yargılarının benzerlik taşıması ve Arapça bilenlerin görece diğer illerden fazla olması gibi özelliklerinin rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Hatay'dan gidişlerin, legal ve illegal yollarla gerçekleşme biçimine bağlı olarak resmi rakamların çok üstünde olduğu ortaya çıkmıştır. Multidisipliner şekilde ele alınan konunun doğru bir yöntemle açıklanması ve net olarak anlaşılması perspektifinden bakıldığında, çalışmanın üç ana başlıkta toparlanması uygun görüldü. Birinci bölümde göçün kavramlarına ve farklı literatürlerdeki tanımına değinildi. Küresel göç olgusu açıklanırken, göçün kuramsal çerçevesi ortaya kondu. İkinci bölümde göçlerin tarihsel prosesleri irdelenirken, son yüzyılda Türkiye'nin göç açısından yaşadığı gelişmeler ele alındı. Üçüncü bölümde, çalışma grubunun anket sonuçlarına yer verildi. Buna göre, Hatay'dan Ortadoğu ülkelerine gerçekleşen göçlerin nedenleri, dağılışı, organizasyonu, sonuçları yorumlandı. Sorunları, potansiyeli, yapısı açıklanarak, Batı Avrupa ülkelerine doğru gerçekleşen emek göçü ile farklılıkları dile getirildi. Böylece, Hatay'dan Ortadoğu ülkelerine yönelen işçi göçlerinin tüm yönleriyle yapısal analizine çalışıldı.
Özet (Çeviri)
After 1973, Turkey was among the countries that exported large amounts of labour to Middle Eastern countries. The labour exported from Turkey to the Middle East was supplied from various cities in Turkey. In the study, it is aimed to evaluate the causes and consequences of the labour migration from Hatay, which has an important place among the cities that provide labour resources, to the Middle East countries. In the study, the general situation of migration to Hatay has been tried to be revealed, and it has been understood that the worker migrations from Hatay to the Middle East countries have an important place in the migration memory of the country. It has been concluded that the reasons why the workers of Hatay prefer to immigrate to Arab countries are as follows: The city of Hatay is close to the Middle East countries, the religious and cultural values of Hatay and the Middle East countries are similar. It has been revealed that the total number of migrations from Hatay is much higher than the official data, since the migrations from Hatay take place illegally as well as legally. In order to explain and clearly understand the subject with an accurate method, which is handled in a multidisciplinary manner, it was deemed appropriate to divide the study under three main titles. In the first chapter, the concepts related to migration and its definitions in different literatures were mentioned. While explaining the phenomenon of global migration, the theoretical framework of migration was revealed. In the second part, the historical processes of migrations are examined and the events that Turkey has experienced in the last century regarding migration are discussed. In the third part, the survey results of the study group were given. Accordingly, the reasons, distribution, organization and results of the migrations from Hatay to the Middle East countries were examined. The problems, potential and structure of migrations were explained, and the differences between these migrations to the Middle East and labour migration to Western European countries were expressed. Thus, a structural analysis of all aspects of labour migration from Hatay to the Middle East countries was made.