Ortaokul öğrencilerinin su karnesi: Su içme alışkanlıkları ve içme suyu özelliklerinin üst bilişsel farkındalık düzeyleri ile ilişkisi
Secondary school students' water report: The relationship between drinking water habits and drinking water characteristics and metacognitive awareness levels
- Tez No: 692324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmada ortaokul 6.sınıfta öğrenim gören çocukların su içme alışkanlıklarının ölçülmesi, su ve diğer sıvıların tüketim alışkanlıklarının saptanması ve su içme miktarı / alışkanlıkları ile sağlık ve bilişsel düzeylerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini İzmir İli Bornova İlçesi Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulundan 327, Şehit Polis Mehmet Çelik Ortaokulundan 216 ve Karacaoğlan Mahallesi Ortaokulundan 264 kişi olmak üzere toplam 807 öğrenci oluşturdu. Araştırmanın verileri su karnesi; tanıtıcı özellikler formu, 5 günlük sıvı tüketim ve idrara çıkma sıklığı çizelgesi ve üst bilişsel farkındalık ölçeği ile toplandı. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 Windows programında değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve tek değişkenli analizler (Pearson korelasyon testi, Ki-Kare testi, Student t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi ve Posthoc Test Tukey's HSD- honestly significant difference test) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to measure the water drinking habits of children studying in the 6th grade of secondary school, to determine the consumption habits of water and other liquids, and to compare their health and cognitive levels with the amount / habits of drinking water. Materials and Methods: The research is an analytical cross-sectional study. The sample of the study consisted of a total of 807 students, 327 from Yahya Kemal Beyatlı Secondary School in Izmir Province Bornova District, 216 from Şehit Polis Mehmet Çelik Secondary School and 264 from Karacaoğlan District Secondary School. Research data is water report; Introductory characteristics form, 5-day fluid consumption and urination frequency chart, and metacognitive awareness scale were collected. The data of the study were evaluated using the SPSS 22.0 Windows program. Descriptive statistics and univariate analysis (Pearson correlation test, Chi-Square test, Student t test, One Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test and Posthoc Test Tuk HSD- honestly significant difference test) were used in the analysis of the data.