Sıçanlarda alkolün oluşturduğu gastrik mukozal hasarda pentoksifilinin koruyucu etkisi
  1. Tez No: 69234
  2. Yazar: MEHMET ALİ KÖSEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Pentoksifılin (Ptx) kan akımı üzerine olan etkilerinden dolayı kardiyoloji pratiğinde uzun yıllardır kullanılmaktadır, Ancak bu ilacın gastrointestinal sistem üzerindeki etkileri, özellikle de gastrik mukozayı koruyucu özelliği çok bilinen bir konu değildir. Bu çalışmada, sıçanlarda alkolün oluşturduğu gastrik mukozal hasar modelini kullanarak, pentoksifılinin koruyucu rolü araştırılmış, ayrıca prostaglandinler (PG), nitrik oksit (NO) ve serbest oksijen radikalleriyle olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada 93 adet Swiss-Albino erkek sıçan kullanılmıştır. 6 gruba ayrılan (n=8-12) sıçanlara 2 mi %98 alkol orogastrik (og) yolla verilerek gastrik hasar oluşturulmuştur. Bundan 30 dak. sonra hayvanlar sakrifiye edilerek midelerinde gelişen mukozal hasar makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirilmiş, mide pH'ı ölçülmüş, ayrıca dokuda MDA ve GSH, GSSG düzeyleri tayin edilmiştir. Gruplara alkolden önce; Grup 1: lsaat önce şalin, Grup 2: 1 saat önce 100 mg/kg Ptx İP, Grup 3: 100 mg/kg Ptx İPden 60 dk önce 1 mi şalin SC, Grup 4: 100 mg/kg Ptx İP'den 60 dk önce 5mg/kg dozda indometazin SC, Grup 5: 100 mg/kg Ptx İP' den 60 dk önce 1 mi şalin İP, Grup 6: 100 mg/kg Ptx İP'den 60 dk önce 60 mg/kg dozda L-NAME (NO sentez inhibitörü) uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise 100 mg/kg dozda Ptx veya şalin İP olarak verilen sıçanlarda iki ayrı yöntemle (Pylor ligasyonu yapılarak ve yapılmaksızın) mide asit out-put'u araştırılmıştır. SONUÇ: Sıçanlarda alkolle oluşturulan gastrik hasarda Ptx koruyucu etki göstermektedir. Bu çalışma, alkol hasarındaki pentoksifîlinin koruyucu etkisinin endojen PG' lerden bağımsız, NO ile bağımlı mekanizmalarla oluştuğunu gösteren literatürdeki ilk çalışmadır. Bu çalışma Ptx tedavisi, MDA düzeylerini düşürmekte, GSH/GSSG oranlan üzerinde önemli bir etki oluşturmamaktadır. Ptx tedavisi mide asit out-put 'unu artırmaktadır. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pentoxifylline (Ptx) has been used for a long time in cardiology practice since its effects on blood flow, but this drug has effects on gastrointestinal mucosa, especially its protective property on gastric mucosa is not well known. In this study, effects of Ptx investigated on gastric mucosal injury induced by ethanol in rats, besides Ptx' s protection mechanism by relationship between prostaglandin (PG), nitric oxide (NO) and free oxygen radicals has been studied. 93 Swiss-Albino male rats divided in six randomized group (n=8-12) have been studied. 98% ethanol instilled by orgastric (og) way, after 30 minutes all rats killed and gastric mucosal injury evaluated by macroscopic, microscopic methods. MDA and GSH/GSSG ratio also detected in gastric tissue. Group 1: Salin 1 ml IP given one hour before ethanol. Group 2: 100 mg/kg Ptx IP given one hour before ethanol. Group 3: 100 mg/kg Ptx IP + 1 ml salin given SC given one hour before ethanol. Group 4: 100 mg/kg Ptx DP + 5 mg/kg indomethacin SC given one hour before ethanol. Group 5: 100 mg/kg Ptx D? + 1 ml salin D? given one hour before ethanol. Group 6: 100 mg/kg Ptx IP + 60 mg/kg L-NAME (NO synthesis inhibitor) D?.given one hour before ethanol. In the second step of study 100 mg/kg Ptx or salin D? given to rats who divided two seperate model (by pylor ligatior or not) and measured gastric acid out-put. RESULTS: Ptx has a protective effect on gastric mucosal injury induced by ethanol in rats. This protective effect is related with NO pathway but unrelated endogen PG's pathway. This result is the first issue on the model of ethanol induced gastric mucosal injury in the literature. Ptx decreases MDA levels and not effect on GSH/GSSG ratio in gastric tissue. Ptx therapy increases gastric acid out-puts in rats. 64