İdeoloji ve milliyetçilik kavramları açısından Türk milliyetçiliğinin tarihsel gelişimi
Historical development of Turkish nationalism in terms of ideology and nationalism concepts
- Tez No: 692342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Fransız İhtilali ile birlikte Dünya'da birçok değişim gerçekleşmiştir. Bu değişimlerden de çok uluslu ve çok dinli İmparatorluklar çağdaş devletlere nazaran daha çok etkilenmiştir. 18. Yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğunun savaşlarda aldığı yenilgiler ve ekonomik gerileme, batılılaşma çalışmalarını beraberinde getirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde bulunan azınlıkların süreç içerisinde bir sorun haline gelmeye başlaması Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük gibi siyasal fikirleri ortaya çıkarmıştır. Bu fikirlerin hemen hepsi siyasi olarak uygulanırken, Batıcılık ve modernleşme çalışmaları da devam etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu yöneticileri Osmanlıcılık ve İslamcılık fikirleri ile hemhal olurken, Osmanlı İmparatorluğu sınırları dâhilinde Türklerin azınlık olduğu topraklarını kaybetmiştir. Elde kalan Anadolu toprakları ise Müslüman Türklerin çoğunluğu teşkil ettiği kısımdır. Bu durumda geriye sadece milli bir devlet kurma idealinin zeminini oluşturan Türkçülük kalmıştır. Millet ve milliyetçilik anlayışının binlerce yıldır Türk milletinin ruhunda ve şuurunda var olmasından dolayı, Türk milleti yeni bir sistem olarak Ulus Devletleşmeye hemen ayak uydurmuş, bu doğrultuda çalışmalara başlamıştır. Türklük şuurunun, Türkçülük fikri olarak tezahür etmesi 50 yıllık bir süre zarfında şekillenmiştir. Fikir adamlarının özellikle kültür ekseninde Türkçülüğü şekillendirmesi, Mustafa Kemal Paşa'nın bu fikirleri uygulamasıyla zafere ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Many changes took place as a Result of the french revolution.Multinational anda multi-religious Empired have Been more affected by these changes than comtrmporary states. One of the multinational anda multi-religious Empires is the Ottoman Empire. Since the 18th century, the Ottoman Empire's defeats in wars and economic decline brought about westernization efforts. The fact that minorities within the Ottoman Empire became a problem in the process revealed political ideas such as Ottomanism, Islamism and Turkism. Many of these ideas were being applied politically, but Westernization and modernization continued. While the rulers of the Ottoman Empire were dealing with the Ottoman and Islamist ideas, the Ottoman Empire also lost the lands where the Turks were rare. The remaining Anatolian lands are the part where the majority of Muslim Turks reside. In this case, only Turkism, which formed the basis of the idea of establishing a national state, remained. Since the understanding of“Nation and Nationalism”is found in the soul and person of the Turkish nation, it was immediately adapted to a new“nation-stateization”system and studies were started.The manifestation of the Turkish consciousness as the idea of Turkism was shaped over a period of 50 years. Victory was achieved by the idea men, especially shaping“Turkishism”around culture, and Mustafa Kemal Pasha's application of these ideas.